1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Zootekni duayeni Prof. Dr. Reşit Sönmez vefat etti

Zootekni duayeni Prof. Dr. Reşit Sönmez vefat etti

Ege Üniversitesi Zootekni Bölümü kurucularından Prof. Dr. Reşit Sönmez, 97 yaşında vefat etti.

Zootekni duayeni Prof. Dr. Reşit Sönmez vefat etti

Hal Postası - Ege Üniversitesi Zootekni Bölümü kurucularından Prof. Dr. Reşit Sönmez, 97 yaşında vefat etti.

Reşit Sönmez, Türkiye’deki Zootekni Bilimi’nin yaşayan en büyük isimlerinden biriydi. Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulunan Sönmez, 1990-1994 yılları arasında Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim kurulu başkanlığı da yaptı.

ZOOTEKNİ’YE ADANAN BİR ÖMÜR

Prof. Dr. Reşit Sönmez, 1923 yılında Rize’de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Rize’de, lise öğrenimini ise Erzurum’da tamamladı. 1946 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre Rize Bahçe Kültürleri İstasyonu’nda mühendis olarak çalıştı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Kürsüsü’nde asistan olarak göreve başladı.

1953’te ziraat doktorasını yaparken, 1955-1956 yılları arasında Texas ve Wyoming üniversitelerinde çalışmalar yaptı ve 1957’de doçent oldu. 1959-1960 arasında Atatürk Üniversitesi’nde doçent olarak görev yaptı, 1961’de Fransa’da Institute National Agronomique’de Zootekni çalışmalarına devam etti. 1963 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Kürsüsü’nde profesörlüğe atandı.

Reşit Sönmez, 1967-1969 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü yaptı.

Reşit Sönmez’in yayımlanmış birçok bilimsel makalesinin yanında, “Ziraat Üzerine Söyleşiler”, “Köye Doğru” ve “Şafakta Uyananlar” isimli 3 kitabı da bulunuyor.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler