1. YAZARLAR

  2. Erdem Güner

  3. Zirai ilaç bayiliği: Biyologların nesi eksik?
Erdem Güner

Erdem Güner

Yazarın Tüm Yazıları >

Zirai ilaç bayiliği: Biyologların nesi eksik?

Orman mühendisleri ile orman endüstri mühendisleri bundan böyle zirai ilaç bayiliği yapabilecekler. 

18 Temmuz 2020 itibarıyla orman mühendisleri ile orman endüstri mühendislerine de zirai ilaç bayiliği yapma imkanı veren düzenleme yürürlük kazandı. 

Daha önce eczacıların, kimya mühendislerinin ve kimyagerlerin bayilik yapabilmesini sağlayan düzenleme çıkarılmış; düzenleme yoğun tartışmalara neden olmuştu. 

Ziraat mühendisleri, ziraat eğitimi almamış kimselerin zirai ilaç bayiliği yapmasını doğru bulmuyordu. Öte yandan çok sayıda ziraat mühendisi işsizken farklı unvan sahiplerinin bu iş koluna ortak olmasını da uygun bulmuyorlardı.

Konu sektörde geniş geniş tartışıldı ama düzenlemeyi çıkaranlar tartışmaları umursamadı. Uygulama başladı, kimse de bir şey diyemedi. 

Bugün de iyi kötü biraz tartışılacak, itirazlar yükselecek falan ama yeni düzenleme işlemeye devam edecek. 

BİYOLOGLARIN NESİ EKSİK?

Kanun yapıcılarda şöyle bir anlayış hakim oluyor sanki; “Konuyla herhangi bir açıdan ilişkili olan her unvan bu işi yapabilmeli!”

Öyleyse biyologları neden dışarda bırakıyoruz? Canlılar üzerinde anatomisinden, popülasyon kontrolüne kadar çeşit türlü açıdan inceleyen biyologlar neden zirai ilaç bayiliği yapamasınlar ki?

Sonuçta zirai mücadele dediğimiz şey, ürünlere zarar veren canlı organizmalardan veya hastalığa neden olan yine çoğu canlı patojenlerden kurtulmak değil midir?

Öyleyse bu işi en iyi yapabilecek meslek gruplarından biri de biyologlar olmalı. 

Üstelik, biyolojik mücadele olgusu en azından kamuoyunda giderek itibar kazanan bir konu haline gelmişken, biyologlar üzerinde durmakta fayda var! 

TARTIŞMANIN ÖNEMLİ BİR BAŞLIĞI: BİYOLOJİK MÜCADELE 

Bir aralar biyolojik mücadele etmenlerinin ayrı bayilikler bünyesinde satılması da tartışılmıştı. 

Çünkü bazı biyolojik mücadele etmenlerinin (BME) kimyasallarla aynı mekanda bulundurulması uygun olmayabilirdi. Yani BME’ler bazı kimyasalların “kokusundan” bile etkilenerek, işlevlerini yitirebilirdi. 

Neyse ki bu tartışma zirai ilaç bayilerinin bu işe asla yanaşmayacakları anlaşılınca sona erdi. 

Ama bakıyorsunuz her geçen gün ruhsatlı kimyasal ilaç sayısında azalmalar oluyor. Ruhsatlı olanların dozları sürekli yeniden regüle ediliyor. Biyolojik ve biyoteknik mücadele ürünleri ve yöntemleri de giderek daha çok ilgi görüyor. 

Biyolojik mücadele konusundaki bir kanaatimizi de burada paylaşalım istiyorum; her geçen gün tertipli düzenli çalışan çiftiler maliyetleri de düşüren biyolojik mücadeleye daha çok yöneliyor. Ama üreticilerin çok büyük çoğunluğu daha ucuz olduğu için değil; daha az yorucu olduğu için; uygulaması daha kolay olduğu için ve uygulama riskleri çok daha az olduğu için biyolojik mücadeleyi seçiyor. 

SIRADA KİMLER VAR?

Dolayısıyla biyologlar, entomologlar, veteriner hekimler; zirai ilaç bayiliği lisansı alma hakkına kavuşacak meslek grupları olarak sırada bekliyor olabilirler. Bize göre gayet uygun bir gelişme olurdu. 

Hem böylece daha spesifik başlıklarda uzmanlaşma söz konusu olabilir ve daha iyi hizmet sunulabilir. 

Diyeceğimiz, artık ziraat mühendisleri gelenekselleşmiş bakış açısından sıyrılmalıdırlar. Çünkü bu gidişle, zirai ilaç bayiliği ile ziraat fakültesi diploması arasında özel bir ilişki kalmıyor. 

Ziraat mühendisleri bakış açılarını değiştirmeyeceklerse “bir şeylerin değişmemesi için çabalamak” gibi dünyanın en zor işiyle uğraşmaları gerekecek. 

Önceki ve Sonraki Yazılar