1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ziraat Bankası sübvansiyonlu tarım kredi faizlerini %9’dan %17’ye çıkardı!

Ziraat Bankası sübvansiyonlu tarım kredi faizlerini %9’dan %17’ye çıkardı!

Ziraat Bankası, sübvansiyonlu tarımsal kredi faiz oranlarını yüzde 9’dan yüzde 17’ye yükseltti. Ziraat Bankası’nın ardından TKK de faizleri aynı oranda artırdı.

Ziraat Bankası sübvansiyonlu tarım kredi faizlerini %9’dan %17’ye çıkardı!

Hal Postası - Ziraat Bankası, sübvansiyonlu tarımsal kredi faiz oranlarını yüzde 9’dan yüzde 17’ye yükseltti. Ziraat Bankası’nın ardından TKK de faizleri aynı oranda artırdı.

Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) mağduru çiftçilerin icralık olması, arazi ve traktörlerine haciz gelmesi ve Ankara’daki Tarım ve Orman Bakanlığı önünde yaptıkları basın açıklaması gündemi meşgul ederken; Ziraat Bankası, 4 Ocak’ta aldığı bir kararla sübvansiyonlu tarımsal kredi faiz oranlarını yüzde 9’dan yüzde 17’ye çıkardı. Ziraat Bankası’nın ardından TKK de faizleri aynı oranda artırdı.

MALİYET 2 KAT ARTACAK

Ziraat Bankası’nın yaptığı faiz artışı; sübvansiyonlu tarımsal kredilerde yüzde 100 faiz indiriminden yararlanamayacak işletme ve yatırım kredilerinde, çiftçinin faiz maliyetinin de 2 kat artması anlamına geliyor.

TKK ise; 4 Ocak tarihi itibarıyla tarımsal cari faiz oranının yüzde 17 olarak belirlendiğini ve bu oranın yalnızca yeni kullandırılacak krediler için geçerli olacağını açıkladı.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler