1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. YYT ithalatında uygunluk belgeleri 6 ay geçerli olacak

YYT ithalatında uygunluk belgeleri 6 ay geçerli olacak

Yüksek yoğunluklu tatlandırıcı ithalatında, Bakanlık tarafından verilecek uygunluk belgelerinin geçerlilik süresi 6 ay olarak belirlendi. Sürede uzatmaya gidilmeyecek.

YYT ithalatında uygunluk belgeleri 6 ay geçerli olacak

Hal Postası - Yüksek yoğunluklu tatlandırıcı ithalatında, Bakanlık tarafından verilecek uygunluk belgelerinin geçerlilik süresi 6 ay olarak belirlendi. Sürede uzatmaya gidilmeyecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Yüksek Yoğunluklu Tatlandırıcıların İzlenmesine İlişkin Tebliğ, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Tebliğ; yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların ithalatı için uygunluk belgesi verilmesi ve şeker sektörüne etkileri bakımından yurt içi piyasadaki hareketinin izlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemeyi amaçlıyor.

Tebliğ kapsamında, yüksek yoğunluklu tatlandırıcılara (YYT) ilişkin tüm işlemler Elektronik Veri İşleme Sistemi (EVİS) üzerinden gerçekleştirilecek. YYT ithalatına ilişkin uygunluk belgesi başvurusu da, ithal edilecek ürünün faturası EVİS’e yüklendikten sonra yapılabilecek. Uygunluk belgesi başvuruları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, miktar kısıtlaması olmadan, 10 iş günü içinde sonuçlandırılacak. Uygunluk belgelerinin süresi ise 6 ay olarak belirlendi. Belge süreleri dolduğunda, uzatma yapılmayacak.

İTHALAT BİLGİLERİ MAYIS SONUNA KADAR GİRİLECEK

İthalatçılar; YYT’lerin ithalatından imalatçılara ulaşıncaya dek tüm stok değişimlerini, uygunluk belgesi bazında yıllık olarak takip eden yılın Mayıs ayı sonuna kadar EVİS’e girmekle yükümlü olacak. Bu kapsamda YYT ticareti yapan firmalar, YYT’lere ilişkin olarak kendi stok hareketlerinde meydana gelen değişimleri de ithalatçılar ile paylaşacak.

Tebliğ ile; firmalar, kullanıcıların yetkilerinde gerçekleşen değişiklikler de dahil olmak üzere Bakanlık kayıtlarına alınan bilgilerindeki her türlü değişikliği yazılı olarak en geç 5 iş günü içerisinde Bakanlığa bildirmekle yükümlü kılındı.

Bu kapsamda, Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenen ithalat uygunluk belgeleri geçerliliklerini koruyacak. Ayrıca, 2019 ve 2020 yılı bildirimleri, 2021 yılı Aralık ayı sonuna kadar yapılabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler