1. HABERLER

  2. LOJİSTİK

  3. Yurtdışı demo serası kiralamada %60 kira desteği

Yurtdışı demo serası kiralamada %60 kira desteği

Hedef ülkelerde hedef sektörlerde tanıtım ve pazarlama amaçlı sera, tarla veya depo kiralamalarında %60’a kadar kira desteği verilecek.

Yurtdışı demo serası kiralamada %60 kira desteği

Hal Postası - Hedef ülkelerde hedef sektörlerde tanıtım ve pazarlama amaçlı sera, tarla veya depo kiralamalarında %60’a kadar kira desteği verilecek.

Mal İhracatına Yönelik Devlet Desteklerinde Hedef Ülkelere Hedef Sektörlerde Gerçekleştirilen Faaliyetlere İlave Destek Sağlanması Hakkında Karar, 3463 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca yürürlüğe kondu. 

Karar hedef olarak belirlenen sektörlerde sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketlerin hedef olarak belirlenen ülkelerde tanıtım ve pazarlama giderlerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DFİF) karşılanmasını amaçlıyor. 

HEDEF ÜLKELER VE HEDEF SEKTÖRLER

Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği hedef ülkeler şunlar: ABD, Brezilya, Çin, Etiyopya, Fas, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, Japonya, Kenya, Malezya, Meksika, Özbekistan, Rusya ve Şili. 

Bakanlık makine, otomotiv, elektrik-elektronik, kimya ve gıda endüstrisini de hedef sektörler olarak belirledi. 

GIDA ENDÜSTRİSİ KAVRAMI TÜM TARIM SEKTÖRÜNÜ KAPSIYOR

Bu kapsamda anılan gıda endüstrisinin kapsamı ise şöyle ifade ediliyor:

  • Bitkisel ürün yetiştiriciliği; her türlü hayvancılık faaliyeti ve su ürünleri yetiştiriciliği ve ilgili tüm tarım faaliyetleri.
  • Taze ürünlerin dondurulmuş gıdalar dâhil, konserve ve paketlenmiş ürünlere dönüştürülmesi faaliyetleri.
  • Gıda teknolojisinde araştırma ve geliştirme faaliyetleri.
  • Tarımsal üretimde kullanılmak üzere gübre, tarım makinası ve hibrid tohum ıslahı ve üretimi faaliyetleri.
  • Gıdaya erişim, gıda dağıtımı ve gıda güvenliğine ilişkin ürün ve uygulamaların üretimi ve uygulanması faaliyetleri.
  • Gıdaya erişim, gıda dağıtımı ve gıda güvenliğine ilişkin sigorta ve kredi dâhil finansal hizmet faaliyetleri.
  • Gıdayla ilgili pazarlama, ambalaj, reklam ve dağıtım faaliyetleri.

YURTDIŞINDA KİRALANAN SERA VE TARLALARA KİRA DESTEĞİ

Karar’ın yayımıyla beraber; 02 Aralık 2016 tarihinde veya daha önce yurtdışında açılan mağaza, depo, ofis, showroom, ürün teşhir serası, ürün teşhir tarlası veya reyon ile üzerine bina yapılmak üzere kiralanan arsaların kira desteği, sınai ve ticari şirketler için kira tutarının %60’ı; ticari şirketler için %50’si olarak uygulanacak. 

FUAR MALİYETLERİ M2’DE %75’E KADAR DESTEKLENECEK

Düzenlemeye göre hedef sektörde faaliyet gösteren bir şirket bugünden itibaren; hedef ülkedeki bir fuara katılması durumunda fuar maliyetinin metrekare başına %75’ine kadar yurt dışı fuar desteği alabilecek. 

SEKTÖREL TİCARET HEYETİYLE GİDİLİRSE %15 İLAVE DESTEK

Karar’ın yürürlüğe girmesinden sonrası için geçerli olmak üzere; fuar katılımında Bakanlık koordinasyonunda işbirliği kuruluşları tarafından düzenlenen sektörel ticaret heyeti programı söz konusu olursa; destek oranı 15 puan arttırılacak. 

Aynı kapsamda ve Karar’ın yayımı tarihinden sonra gerçekleşen ödemeler için geçerli olacak şekilde; yurt dışı birim, marka ve tanıtım destekleri kapsamında yurt dışında mal ticareti yapmak üzere açılan birimlere ilişkin kira giderleri ile tanıtım ve marka tescil giderlerinde de destek oranı 15 puan arttırılacak. 

TİM VE/VEYA TOBB KOORDİNASYONU DESTEĞİ 20 PUAN ARTTIRACAK

Yine Karar’rın yayımından sonrası için geçerli olacak şekilde; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve/veya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye’de kurulan şirketler; TİM ve/veya TOBB ile ya da ikisinin kurduğu şirketlerle işbirliği kuruluşu ortaklşığında Türkiye’de kurulan şirketler tarafından Bakanlıkça desteklene projeler kapsamında kurulan Türkiye Ticaret Merkezleri’ne ilişkin destek oranı ise 20 puan arttırılarak uygulanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler