1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Yumurtanın kilo fiyatı tavuğu geçti

Yumurtanın kilo fiyatı tavuğu geçti

Yumurta fiyatları son 1 yılda yüzde 100’ün üzerinde fiyat artışı yaşadı. Kilogram fiyatı 17 liraya çıkan yumurta, tavuk fiyatlarını geride bıraktı.

Yumurtanın kilo fiyatı tavuğu geçti

Hal Postası - Yumurta fiyatları son 1 yılda yüzde 100’ün üzerinde fiyat artışı yaşadı. Kilogram fiyatı 17 liraya çıkan yumurta, tavuk fiyatlarını geride bıraktı.

Ocak ayında üreticide 30 kuruş, perakendede ise 50-60 kuruş civarında olan yumurtanın adet fiyatı; üreticide 70 kuruşu, perakendede ise 1 lirayı geçti. Böylece yumurtanın kilogram fiyatı 17 liraya çıkarak tavuk fiyatlarını geride bıraktı. Pandeminin ilk dönemlerinde 12-13 lira olan 30’luk yumurta paketleri 30 liranın üzerinde satılırken, perakendede bütün pilicin kilogram fiyatı ise ortalama 13 lira.

Dünya gazetesinden Yener Karadeniz’in haberine göre; İstanbul Yumurta Üreticileri Toptancıları ve İş Adamları Derneği Başkanı Necati Yıldırım, artan fiyatlarda en önemli etkenin yem fiyatları ve Irak pazarında yaşanan gelişmeler olduğunu söyledi. Yıldırım, mısırın kilogram fiyatının 1,3 TL’den 1,9 TL’ye; soya fiyatının ise 230 dolardan 560 dolara kadar yükseldiğini ve fiyat artışının önüne geçmek için Toprak Mahsulleri Ofisi’nin duruma müdahale etmesi gerektiğini ifade etti.

YUMURTA SAYISI %21 AZALDI

Irak, geçen yıl komşu ülkelerle yumurta ithalatına yasaklama getirmişti. Sektörün en büyük pazarı olan Irak’ta yaşanan bu gelişme, yumurtacı tavuk üretiminde de düşüşe yol açtı.

2020 yılının ilk yarısında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla; yumurtacı tavuk civcivi üretimi için kuluçkaya basılan yumurta sayısı yüzde 21,1 azalarak 85 milyon 799 bin adete, üretilen yumurtacı tavuk civcivi sayısı ise yüzde 19,9 azalarak 32 milyon 448 bin adete geriledi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler