1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Yumurta sektörü 150 bin kişiye istihdam sağlıyor

Yumurta sektörü 150 bin kişiye istihdam sağlıyor

TVHB Başkanı Eroğlu, yumurta sektörünün yaklaşık 150 bin kişiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağladığını ama sektörün çeşitli krizlerle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Yumurta sektörü 150 bin kişiye istihdam sağlıyor

Hal Postası - TVHB Başkanı Eroğlu, yumurta sektörünün yaklaşık 150 bin kişiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağladığını ama sektörün çeşitli krizlerle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, 9 Ekim Dünya Yumurta Günü dolayısıyla bir açıklama yayınladı. Eroğlu açıklamasında, “Yumurta tüketimi gelişmişliğin göstergesidir. Yumurta tüketiminin yüksek olduğu ülkeler aynı zamanda dünyanın en gelişmiş ülkeleridir" dedi.

TVHB Başkanı Eroğlu, yumurta sektörünün yaklaşık 150 bin kişiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağladığını ancak sektörün gerek salgın kanatlı hastalıkları, gerekse ihracat yapılan ülkelerdeki istikrarsızlıklara bağlı olarak dönemsel krizlerle karşı karşıya kaldığının altını çizdi.

Eroğlu, yumurta tüketimini toplumda arttırmak için kamu, özel sektör ve meslek örgütleri ile sivil toplum temsilcilerinin işbirliği yapmaları gerektiğini ifade etti. Eroğlu açıklamasında; kanatlı hayvan hastalıkları kaynaklı üretim düşüşünün ve insan sağlığı ve ihracatta yaşanan kısıtların önüne geçebilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı’nda Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü’nün kurulması gerektiğini vurguladı.

Her yıl Ekim ayının 2. Cuma günü kutlanan Dünya Yumurta Günü dünyada 1995, Türkiye’de ise 2008 yılından beri kutlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler