1. HABERLER

  2. SOFRA

  3. YÖREX Fuarı Covid nedeniyle seneye ertelendi

YÖREX Fuarı Covid nedeniyle seneye ertelendi

Antalya Ticaret Borsası’nın 2010 yılından bu yana düzenlediği YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, bu yıl Covid-19 nedeniyle yapılmayacak. İlk YÖREX Fuarı 20 Ekim 2021’de açılacak. 

YÖREX Fuarı Covid nedeniyle seneye ertelendi

Hal Postası - Antalya Ticaret Borsası’nın 2010 yılından bu yana düzenlediği YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, bu yıl Covid-19 nedeniyle yapılmayacak. İlk YÖREX Fuarı 20 Ekim 2021’de açılacak. 

Antalya Ticaret Borsası’nın 2010 yılından bu yana düzenlediği YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, bu yıl Covid-19 nedeniyle planlanan takvim olan 21-25 Ekim 2020 tarihlerinde yapılmayacak. 11. YÖREX Fuarı, 20-24 Ekim 2021 tarihinde ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.  

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Covid-19 nedeniyle bu yıl çok sayıda etkinliğin ertelendiğine dikkat çekerken, pandemiden en çok da fuarların etkilendiğini belirtti ve “YÖREX, kısa sürede Türkiye’nin en çok sevilen fuarları arasında yerini aldı. Öyle ki fuar biter bitmez bir sonraki fuarın ne zaman yapılacağını soran çok sayıda ziyaretçimiz oldu. Biz de YÖREX’i Ekim ayı sonunda yapmayı planladık. Ancak pandemi nedeniyle halk sağlığını önceleyerek fuarı 20-24 Ekim 2021 tarihinde yapma kararı aldık” diye konuştu.

ÖNCELİK SAĞLIKTA 

Binlerce insanı yöresel ürünlerle, güvenli bir ortamda buluşturmak istediklerini vurgulayan Çandır, “Sağlık her şeyin önünde gelir. Bu nedenle kimsenin sağlığını riske atmak istemedik. YÖREX’i her zamanki coşkusu ve katlanarak devam eden ziyaretçi kitlesiyle önümüzdeki yıl yapacağız. Anadolu’nun batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine yüzlerce ürünü ‘Sizin Oraların Nesi Meşhur’  sloganıyla bir araya getireceğiz” diye konuştu.
 
COĞRAFİ İŞARET TESCİLLERİNİ TETİKLEYEN FUAR

Her yıl ortalama 100 bin civarında ziyaretçi ağırlayan YÖREX Fuarı, 10 yıl boyunca 3.386 katılımcıyı hem profesyonellerle hem de çok sayıda tüketiciyle buluşturdu. Fuarın katılımcıların ticaretine katkı yaparken coğrafi işaret ve markalaşma konusunda da üreticilerin önünü açtığını belirten Ali Çandır şunları ekledi, “Türkiye’nin en çok ziyaret edilen fuarı olma özelliğini taşıyan YÖREX, yöresel ürünlerin zırhı sayılan coğrafi işaret konusunda da büyük farkındalık yarattı. 2010 yılında 40 ilin katıldığı, 24 bin kişinin ziyaret ettiği YÖREX’e geçen yıl 10’uncu yılında 81 ilden katılım olmuş, 276 bin 288 ziyaretçi sayısına ulaşılmıştı. YÖREX’e başladığımız 2010 yılında 109 olan coğrafi işaretli ürün sayısı 5 katına çıkarak 511’i, coğrafi işaret başvuru sayısı ise 160 iken bugün 583’ü geçti.”

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler