1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. YÖK veteriner hekimleri unuttu

YÖK veteriner hekimleri unuttu

YÖK, yayınladığı rehberde, uygulamanın zorunlu olduğu bölümleri ele alırken veteriner fakültelerini unuttu.

YÖK veteriner hekimleri unuttu

Hal Postası - YÖK, yayınladığı rehberde, uygulamanın zorunlu olduğu bölümleri ele alırken veteriner fakültelerini unuttu.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Rehberi'nde uygulama ağırlıklı yükseköğretim programlarının asgari koşullarını bildirirken, uygulamanın zorunlu olduğu bölümler listesinde veteriner hekimlik programlarını unuttu. 

YÖK’ün yayınladığı rehberde şu ifadeler yer aldı: “Mühendislik lisans programlarıyla Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Sağlıkla ilgili ilişkili diğer programlarda öğrenci alabilmek ve eğitimi sürdürebilmek için gerekli asgari koşullar belirlendi. Asgari koşullar, ilgili alanda öğrenci alabilmek için gerekli olan en az öğretim üyesi sayısını ve bunların anabilim dalı veya uzmanlık alanlarını; ayrıca asgari laboratuvar, kütüphane alanları, sosyal olanaklar gibi konuları içeriyor. Asgari koşullar, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı için kontenjan taleplerinin değerlendirilmesinde de göz önünde bulundurulacak.”

VETERİNER FAKÜLTELERİ UNUTULDU

YÖK, sağlık alanlarını Eczacılık, Diş Hekimliği, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi, Dil ve Konuşma Terapisi, Ebelik, Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Gerontoloji, Hemşirelik, İş Sağlığı ve Güvenliği, Odyoloji, Ortez Protez, Perfüzyon, Sağlık Yönetimi ve Sosyal Hizmetler olarak belirlerken, Veteriner Hekimlik programlarının göz ardı edilmesi tepki çekti.

BİRİNCİOĞLU: YÖK BİZİ YOK SAYAMAZ

Hal Postası’na konuyla ilgili görüşlerini bildiren Veteriner Patalog Prof. Dr. Serap Birincioğlu, “Veteriner Fakültesi, uygulamaya dayalı ve sağlık grubunda yer alan en önemli fakültelerden biridir. YÖK bizi yok sayamaz” dedi.

Prof. Dr. Birincioğlu, akademinin savunduğu üzere; uygulamaya dayalı tıp, veteriner, diş hekimliği gibi fakültelerinin sayısına sınırlama getirilebileceğini ve kaliteli eğitimin destekleneceğini ifade ederken, raporda sağlık bölümleri sıralamasındaki paragrafta Veteriner Hekimlik ifadesinin yer almamasını eleştirdi. 

Emekli Öğretim Üyesi Serap Birincioğlu, açıklamasının devamında şunları kaydetti, “Raporda Veteriner ifadesi yer almamakla birlikte, detaylı verilen listeye de eklenmemiştir. Bu asgari koşulların belirlenmesi sürecinde çeşitli üniversitelerin dekan, öğretim üyeleri ve Üniversiteler Arası Kurul’dan da görüş alındığını belirten komisyon üyeleri, Veteriner Fakülteleri dekanlarından görüş almışlar mıdır? Zira bu kadar ilgili-ilgisiz sağlık birimi yazılırken, Veteriner Fakültesi’nin uygulamalı eğitim listesinde yer almaması anlaşabilir gibi değil. Fakültemizde beş yıllık lisans eğitiminde ortalama 5500-6000 saat ders alınır, bunun yarısına yakını uygulamaya dayalıdır ve çoğunluğu sağlık programını içerir. Bildiğiniz üzere Veteriner Hekimler; hayvan, insan, gıda sağlığının ve zincirinin temel taşıdır. Umarız raporda varlığımızın yok sayılmasının büyük bir hata olduğu kabul edilip düzeltilir, yoksa tarafımızdan mesleğimizi hedef alan kasıtlı bir karar olarak algılanacaktır.”

Önceki ve Sonraki Haberler