1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yıllık gıda israfı 215 milyar lira

Yıllık gıda israfı 215 milyar lira

Türkiye’nin yıllık gıda israfı yaklaşık 215 milyar lira düzeyine ulaştı. Bu rakamın 100 milyar lirasını serpme kahvaltı atıkları oluşturuyor.

Yıllık gıda israfı 215 milyar lira

Hal Postası - Türkiye’nin yıllık gıda israfı yaklaşık 215 milyar lira düzeyine ulaştı. Bu rakamın 100 milyar lirasını serpme kahvaltı atıkları oluşturuyor.

Son açıklanan rakamala göre, Türkiye’nin yıllık gıda israfı yaklaşık 215 milyar TL düzeyine ulaştı. Bu rakamın 100 milyar lirasını ise serpme kahvaltı atıkları oluşturuyor. Dünyada 1 milyara yakın insan açlıkla mücadele ederken, toplam gıda israfının ise yaklaşık 1 milyar 300 milyon ton olduğu tahmin ediliyor. İsraf edilen yiyeceklerle, aç olan bir insanı birden fazla kez doyurmak mümkün.

Gıda israfına dikkat çekmek için Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde, “Gıdanı Koru - Sofrana Sahip Çık” kampanyası başlatıldı.

29 EYLÜL ULUSLARARASI GIDA KAYBI VE İSRAFI FARKINDALIK GÜNÜ

Kampanyayla beraber, Türkiye'nin Gıda Kayıpları ve İsrafının Önlenmesi, Azaltılması ve Yönetimine İlişkin Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı da ilk kez oluşturularak, kamuoyu ile paylaşıldı.

Ayrıca, konunun uluslararası boyutunun önemi doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edilen karar ile 29 Eylül, Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü olarak ilan edildi.

Bugün ilk kez kutlanacak olan etkinlik, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımıyla, saat 17.00’de online olarak yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler