1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Yeşillik üreticisi teknik açmaz içinde

Yeşillik üreticisi teknik açmaz içinde

Yasaklanan ve kullanımı kısıtlanan zirai ilaçlarla beraber yeşillik grubu üreticileri zirai mücadelede kullanacak ürün bulamıyor.

Yeşillik üreticisi teknik açmaz içinde

Hal Postası - Yasaklanan ve kullanımı kısıtlanan zirai ilaçlarla beraber yeşillik grubu üreticileri zirai mücadelede kullanacak ürün bulamıyor.

Avrupa Birliği tarım mevzuatına paralel olarak düzenlenen zirai mücadele süreçlerinde yeşillik üreticileri zirai mücadelede kullanacak ürün bulamıyor. Kullanımı sonlandırılan ve takvime bağlanarak kısıtlanan zirai ilaçlara erişemeyen üretici, çare bulamıyor. 

Tarım Danışmanı Yüksek Ziraat Mühendisi İbrahim Akbulut, yeşillik grubunda yaprak biti başta olmak üzere ciddi bir zararlı sorunu olduğunu söyledi ve ruhsatlı ilaç bulmakta zorlanan çiftçinin kendine göre çareler aradığını anlattı. Akbulut şunları kaydetti, “Çare bulamayan üretici ne yapacak? Ürünü kökleyecek değil; mutlaka bir yolunu bulup hasat etmek isteyecek. 40-45 günlük marul yetiştirme döneminde mesela, 4-5 günde bir, en az 8-9 defa ilaçlama yapıyorlar. Kullandıkları ilaçların da bekleme süresi marulun piyasasına uygun değil maalesef. 

Soruna en kısa sürede çözüm bulunması gerektiğini söyleyen İbrahim Akbulut, “Pek bir alternatif de yok; yani bildiğimiz kadarıyla biyolojik ürünler gibi farklı seçenekler arasında da çözüm olabilecek bir ürün yok, maalesef. Ruhsatlı ürünlerin bir şekilde planlanıp, yeşillik grubunda kullanımına müsaade etmek gerekir” diye konuştu. 

Marul, ıspanak gibi yaprağı tüketilen yeşillik grubu ürünler için ileri teknoloji ürünü üretim tesislerinin alternatif olabileceğinden bahseden Akbulut sözlerini şöyle tamamladı, “Yakın zaman önce Antalya’da bir üretim modeli çalışması başlatılmıştı. Tamamen iklim kontrolü yapılan kapalı bir ortamda, aralıksız hasat etmeye imkan veren yaprağı yenen bitki tesisi modeli kuruldu. İşin geleceği bu yönde ilerlerse güvenilir ürün temini sorun olmaktan çıkar. Güneş yerine yapay ışık; toprak yerine substrat kullanılıyor ve ilk hasattan başlamak üzere 365 gün boyunca aralıksız kesim yapılabiliyor. El değmeden üretim. Kimyasal ilaç da kullanılmıyor tabi. Bir tür fabrika. Ancak bunlar da yatırım maliyeti yüksek tesisler. O nedenle yeşillik zararlılarına karşı ruhsatlı zirai mücadele ürünlerinin bir şekilde planlanması gerekir. Çiftçinin kullanabileceği seçenekler sunmak lazım.”

Erdem Güner / Hal Postası

Önceki ve Sonraki Haberler