1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Yerli Yerinde Projesi Ordu’da: 500 ton taflan işlenecek

Yerli Yerinde Projesi Ordu’da: 500 ton taflan işlenecek

Ordu İl Tarım Müdürlüğü ve Üretici Kadınlar Derneği’nin katılımıyla gerçekleştirilecek Yerli Yerinde Projesi, 2021 yılında 500 ton taflan işleyecek. Projeyi ABC şirketi de destekliyor.

Yerli Yerinde Projesi Ordu’da: 500 ton taflan işlenecek

Hal Postası - Ordu İl Tarım Müdürlüğü ve Üretici Kadınlar Derneği’nin katılımıyla gerçekleştirilecek Yerli Yerinde Projesi, 2021 yılında 500 ton taflan işleyecek. Projeyi ABC şirketi de destekliyor.

2017 yılında başlatılan Yerli Yerinde Projesi, bu yıl Ordu’nun Perşembe ilçesinde kurulan meyve kurutma tesisiyle devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, Perşembe Sakin Şehir Üretici Kadınlar Derneği (PERÜKDER) ve deterjan firması ABC’nin desteğiyle yapılan meyve kurutma tesisi, Ordu’nun Perşembe ilçesinde hizmete girdi. Kadın istihdamını öne çıkaran proje ile 2021 yılında 500 ton taflan işlenecek. Tesiste 50 kadına istihdam sağlanması hedefleniyor.

TESİSTE TAFLAN KİVİ VE ELMA KURUTULACAK

2017 yılında, Osmaniye ilinin Bahçe ilçesinde safran çiçeği yetiştiren kadın çiftçilerle hayata geçen Yerli Yerinde Projesi’nde bu yıl, Ordu’da fındık bahçelerinin aralarında yetiştirilen ve genellikle işlenemediği için ziyan olan taflan bitkisi öne çıkacak. Ancak tesiste kivi ve elma gibi meyveler de kurutulabilecek.

yerli-yerinde-taflan.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje kapsamında; Perşembe ilçesinde oluşturulan ve içinde kurutma ve işleme tesisinin de yer alacağı, 7 bin 500 m2’lik arazinin büyük kısmında taflan yetiştirilecek. Karadeniz Bölgesi'nde yetişen ve karayemiş olarak da bilinen taflan, hasadı yapıldıktan sonra kurutma tesisinde işlemden geçirilerek dayanıklı hale getirilecek.

YILLIK GELİR BEKLENTİSİ 300 BİN LİRA

50 kadın çiftçinin, aylık ortalama 2 bin lira ekonomik gelir elde edeceği projede, ilk etapta 20 ton taflan değerlendirilmiş olacak. Yıllık 300 bin lira gelir getirmesi beklenen projeyle özellikle fındık, elma ve kivi bahçeleri arasında ziyan olan taflanlar toplanarak, yılda yaklaşık 400 ton meyve işlenecek. 2021’de 500 ton, 2025 yılında ise 1.000 ton meyveyi işlemeyi hedefleyen projede, kurutulan meyveler reçel, pekmez, pestil ve turşu yapılarak değerlendirilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler