1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yerli tütün kullanımına kademeli artış: İlk yıl %17

Yerli tütün kullanımına kademeli artış: İlk yıl %17

Yüzde 30'luk yerli tütün kullanım zorunluluğu 2022'de yüzde 17, 2023'te yüzde 21 ve 2024'te yüzde 25 olarak kademeli uygulanacak.

Yerli tütün kullanımına kademeli artış: İlk yıl %17

Hal Postası - Yüzde 30'luk yerli tütün kullanım zorunluluğu 2022'de yüzde 17, 2023'te yüzde 21 ve 2024'te yüzde 25 olarak kademeli uygulanacak.

Gıda, tarım ve orman alanında bazı düzenlemeler yapılması hakkında verilen kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Genel Kurul’da kabul edilen Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun ile; makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi ve alkol üretim ve satışı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetiminde gerçekleştirilecek.

Buna göre, tütün mamulü üreticilerinin bir takvim yılı içinde yurt içi piyasaya arz amacıyla ürettikleri ve ithal ettikleri sigara, nargilelik tütün mamulü, sarmalık kıyılmış tütün mamulü ve pipoluk tütün mamulü kategorilerinde kullandıkları toplam tütünün, kategori bazında en az yüzde 30'unun Türkiye'de üretilen tütün olması zorunlu olacak. Yüzde 30'luk yerli tütün kullanım zorunluluğu 2022'den başlamak üzere kademeli olarak uygulanacak. Yerli tütün kullanımı; 2022'de yüzde 17, 2023'te yüzde 21 ve 2024'te yüzde 25 olarak belirlendi.

İZİNSİZ İMALATHANE KURANLARA 3 YIL HAPİS

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan izin almadan makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi fabrikası veya imalathanesi kuran ve işletenler, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 5 binden 10 bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak. Ayrıca, Bakanlıktan belge almayan kişilerden makaron ve yaprak sigara kağıdı alanlara veya bu kişilere makaron ve yaprak sigara kağıdı satanlara; belgesinde belirtilen iş yeri dışında satış yapan toptan veya perakende makaron, yaprak sigara kağıdı satıcılarına; Bakanlıktan satış belgesi almadan makaronun ve yaprak sigara kağıdının toptan veya perakende satışını yapanlara idari para cezaları verilecek.

Bakanlıktan uygunluk belgesi almadan sigara filtresi üretenler ile satanlara; internet, televizyon, faks ve telefon gibi elektronik ticaret araçları ya da posta ile sipariş yöntemi kullanarak etil alkol, metanol, makaron, sarmalık kıyılmış tütün ve yaprak sigara kağıdı satanlara para cezası uygulanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler