1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Yen ihracat kapısı: Çin Halk Cumhuriyeti!

Yen ihracat kapısı: Çin Halk Cumhuriyeti!

Çin Halk Cumhuriyeti, sebze ve meyve ithalatı konusunda üretici ülkelerle ayrı ayrı görüşüyor. Türkiye'den ihracat kirazla başlayacak. 

Yen ihracat kapısı: Çin Halk Cumhuriyeti!

Hal Postası - Çin Halk Cumhuriyeti, sebze ve meyve ithalatı konusunda üretici ülkelerle ayrı ayrı görüşüyor. Türkiye'den ihracat kirazla başlayacak. 

Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), yaş sebze meyve tüketiminde üretici ülkelerle özel çalışmalar yürüterek, ithalat konusunda denetim ve kontrol programları oluşturuyor. Dünya ticaretinde genellikle "üretici ülke" olarak anılan Çin Halk Cumhuriyeti, kalabalık nüfusuyla çok önemli bir tüketim potansiyeline sahip. 

İTHALAT İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA YÖNTEMİ
Yaş sebze ve meyve ithalatı için üretici ülkelere dönem dönem kamu görevlilerinden oluşan heyetler gönderen Çin, buralarda özellikle hasat sonrası ürün muhafaza, karantina ve lojistik tesislerinde inceleme ve tetkikler yapıyor. Bu heyetlerin çalışmalarının ardından, üretici ülkelerle özel protokoller imzalanıyor. Daha sonra da Çinli işadamlarından oluşan profesyonel ziyaret programları düzenleniyor ve iş bağlantıları için çalışılıyor. 

GTHB eski bakanı Mehmet Mehdi Eker döneminde ÇHC ile Türkiye arasında Gıda Güvenliği Mutabakat Memorandumu imzalanmıştı. Bu gelişmeden sonra birçok Çin heyeti ülkemizi ziyaret ederek çalışmalar yaptı. Özellikle üretim bölgelerinde lojistik altyapısını inceleyen Çinliler, son üç ay içinde Alaşehir, Antalya, Mersin, Bursa gibi üretim bölgelerini ziyaret ettiler ve temaslarda bulundular. 

Bu çalışmaların ardından, Çin’e yaş meyve sebze ihracatı konusu karantina şartlarının bir protokolle ortaya konması aşamasına kadar gelmiş oldu. Karantina koşulları konusunda imzalanacak protokolün ardından bu ülkeye yüksek miktarlarda yaş sebze ve meyve ihracatı başlayabilir. Bu da başka ülkelere giden ihracatımız ne olursa olsun; yeni ve süreklilik arzedecek önemli bir pazarın açılması anlamına gelecek. 

Çinliler Türkiye’den yapacakları ithalatı kirazla başlatmayı planlıyor. Türkiye özelinde fındık, narenciye, nar, kuru incir, kuru kayısı, zeytin, zeytinyağı, un, süt tozu, bal ve tavuk gibi ürünleri ithal etmek istiyorlar. 

Çinliler çok hızlı çalışan ancak prosedürler konusunda katı tutumlu insanlar. Örneğin Hollanda’yla yürüttükleri çalışmalar tamamlandıktan hemen sonra Hollanda'dan Çin'e dolmalık biber ve sivri biber ihracatı başladı. Guangzhou ve Shanghai'da faaliyet gösteren Fruitday, Supafresh ve Metro marketlerde satışa sunulan dolmalık biberler, Çin gibi muazzam nüfusa sahip bir ülkenin küresel taze sebze meyve piyasasında tüketici sıfatıyla da var olacağının önemli bir işareti olarak değerlendiriliyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler