1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yayla alanlarını tespit yetkisi Cumhurbaşkanlığına bağlandı

Yayla alanlarını tespit yetkisi Cumhurbaşkanlığına bağlandı

Devlet ormanlarındaki yayla alanlarını tespit yetkisi Bakanlar Kurulu’ndan alınarak, Cumhurbaşkanlığına devredildi.

Yayla alanlarını tespit yetkisi Cumhurbaşkanlığına bağlandı

Hal Postası - Devlet ormanlarındaki yayla alanlarını tespit yetkisi Bakanlar Kurulu’ndan alınarak, Cumhurbaşkanlığına devredildi.

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yayımlanan Devlet Ormanlarındaki Yayla Alanlarının Tespiti ve İdaresi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmelikle beraber, devlet ormanlarındaki yayla alanlarını tespit yetkisi Bakanlar Kurulu’ndan alınarak, Cumhurbaşkanlığına devredildi. Ayrıca; 6831 sayılı Orman Kanunu kapsamında, orman sınırları dışına çıkarılmayan belde, köy ve mahallelerde yayla alanı tespiti yapılmayacak.

GEÇİCİ TEMİNAT ORANI %3’E DÜŞÜRÜLDÜ

Bir yıldan fazla yapılan kira sözleşmelerinde; ikinci ve müteakip yıllar kira bedelleri, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranında artırılacak. Bununla beraber, kiralama bedellerinde verilen yüzde 10’luk geçici teminat oranı da yüzde 3’e düşürüldü.

Yönetmelik çerçevesinde; ilgili orman işletme müdürlüğünün görevlendireceği komisyon, kiraya verilen bina ve tesisin, amacında ve sözleşmede belirtilen şekilde kullanıp kullanılmadığını yılda en az 1 defa denetleyecek.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte halen devam eden bir yıldan uzun süreli kira sözleşmelerinde, ikinci ve izleyen yılların bedelleri, mevcut sözleşmeler yenilenmeksizin hesaplanarak tahsil edilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler