1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Yalova’da kurayla 53 damızlık koç dağıtıldı

Yalova’da kurayla 53 damızlık koç dağıtıldı

Yalova İl Tarım Müdürlüğü, 51 yetiştiriciye kurayla, 193 bin lira değerinde 53 adet damızlık koç dağıttı.

Yalova’da kurayla 53 damızlık koç dağıtıldı

Hal Postası - Yalova İl Tarım Müdürlüğü, 51 yetiştiriciye kurayla, 193 bin lira değerinde 53 adet damızlık koç dağıttı.

Yalova İl Tarım Müdürlüğü, Koyun ve Keçilerden Verimliliği Artırma Projesi kapsamında, Damızlık Koyun ve Keçi Birliği üyesi 51 yetiştiriciye kurayla, 193 bin lira değerinde 53 adet damızlık koç dağıttı.

İl Tarım Müdürü Suat Parıldar törende yaptığı konuşmada, Yalova’da 1.363 hayvancılık işletmesinde 14.958 büyükbaş; 433 hayvancılık işletmesinde ise, 34.861 küçükbaş hayvan bulunduğunu söyledi.

%25 KATKI PAYI ALINIYOR

Parıldar, projenin hayvancılıkta nitelikli damızlık ihtiyacının karşılanması, birlik ve yetiştiricilere hayvan ıslahı organizasyonunun ve ıslah uygulamalarının öğretilmesi amacıyla 2012 yılında başlatıldığını ifade etti. Proje ile yetiştiricilerin elinde bulunan koyun sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişiminin sağlanarak, işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanıyor.

Damızlık koç dağıtımında; projeden faydalanacak yetiştiriciden, komisyonca belirlenecek oranlarda (en az yüzde 25) katkı payı alınıyor. Katkı payı dışında kalan miktar ise Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinden ödeniyor.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler