1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Venezuela’da patates fiyatları durdurulamıyor

Venezuela’da patates fiyatları durdurulamıyor

Venezuela Tarım Bakanlığı patates fiyatlarını kontrol altında tutmak için tohumluk ithalatına izin verdi. Hükümet, üreticilerin ihtiyacı olan patates tohumluğu için Kolombiya ve Kanada’dan ithalat izni verildiğini açıkladı. 

Venezuela’da patates fiyatları durdurulamıyor

Hal Postası - Venezuela Tarım Bakanlığı patates fiyatlarını kontrol altında tutmak için tohumluk ithalatına izin verdi. Hükümet, üreticilerin ihtiyacı olan patates tohumluğu için Kolombiya ve Kanada’dan ithalat izni verildiğini açıkladı. 

Ülkede patates yetiştiriciliğinde tohum sıkıntısı, üretimi ve patates arzını önemli ölçüde etkileyecek boyuta ulaşmıştı. Sadece Lara eyaletinde eyalet ihtiyacını 60-70 gün kadar giderecek miktarda patates rezervi kalmıştı. Ülkede daha önce yıl boyu patates hasadı yapılabiliyor, bir sıkıntı yaşanmıyordu. İhtiyacın %70’inin eksik kaldığı tohum kıtlığı yüzünden yıllık sirkülasyonda kesinti gerçekleşti. 

Temmuz 2016’da ülkedeki patates tohumluğu ihtiyacının 25.000 torba (yaklaşık 6 bin ton) olduğu düşünülüyor. Tohum kıtlığı nedeniyle patates fiyatının anormal düzeylere çıkması bekleniyor.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler