1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali Yazıcı: Köyden kurtulma hayalini değiştireceğiz

Vali Yazıcı: Köyden kurtulma hayalini değiştireceğiz

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, gençlerin “köyden kurtulma” hayalini değiştirmek gerektiğini söyledi. 

Vali Yazıcı: Köyden kurtulma hayalini değiştireceğiz

Hal Postası - Antalya Valisi Ersin Yazıcı, gençlerin “köyden kurtulma” hayalini değiştirmek gerektiğini söyledi. 

Çağdaş Gazeteciler Derneği Antalya Şubesi Başkanı Engin Korkmaz ve beraberindeki gazetecileri ağırlayan Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya tarımıyla ilgili değerlendirme yaparken, kentte tarımın üstün bir seviyede gerçekleştirildiğini söyledi, ancak çiftçinin, köylünün daha büyük saygı görmeyi hak ettiğini kaydetti. 

Vali Ersin Yazıcı, salgın hastalık sürecinin Türkiye’de bazı şeyleri değiştirmek için fırsatlar yarattığını kaydetti ve tarımsal üretimde çalışanlarla ilgili olumlu algı geliştirmek için uygun bir ortam oluştuğunu belirtti. Vali Yazıcı şöyle konuştu, “Toplumumuzda köylülük kavramı haksız biçimde olumsuz ifade olarak kullanılagelmiş, tarımsal üretimde çalışmak horlanmış. Benim ailem de köylüdür. Gençliğimde hatırlarım; ‘Oku, kurtul!’ diye bir söylem vardı. Okumak kısmına bir sözüm yok ama kurtulma konusu sıkıntılı. Nereden kurtulacağız? Neden kurtulmamız gerekiyor? Burada değiştirilmesi gereken bir bakış açısı var.”

GIDAYI ÜRETECEK İNSANLARA İHTİYACIMIZ VAR
"Görev yaptığım yerlerde bu konuda hep çabalarımız oldu. Antalya’da da çalışmaya devam edeceğiz. Ancak salgın hastalık sürecinde gıdaya ve gıda üretimine yönelik halkın bakış açısında farklılaşma var. Bunun önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Özellikle gençlerle bu konuda mesafe alabiliriz. ‘Köylü milletin efendisidir’ diyoruz ama söylemekle olacak bir şey değil. Köylüye, üreticiye olan saygıyı tesis etmemiz lazım. Yoksa gençler üretim alanlarını terk edip gidiyorlar. Gıdayı üretecek insanlara ihtiyacımız var.”

Önceki ve Sonraki Haberler