1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ülkeler stok yapıyor, gıda fiyatları artıyor!

Ülkeler stok yapıyor, gıda fiyatları artıyor!

FAO, Aralık ayında küresel tahıl, şeker ve bitkisel yağ fiyatlarının arttığını ve bu artışların bazı ülkelerde kıtlığa yol açabileceğini söyledi.

Ülkeler stok yapıyor, gıda fiyatları artıyor!

Hal Postası - FAO, Aralık ayında küresel tahıl, şeker ve bitkisel yağ fiyatlarının arttığını ve bu artışların bazı ülkelerde kıtlığa yol açabileceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Aralık ayında da küresel gıda fiyatlarının arttığını açıkladı. Ülke ekonomilerinin Covid-19’la mücadele ettiğini vurgulayan açıklamada; tahıl, şeker ve bitkisel yağ fiyatlarındaki artışların, azalan gelirlerle beraber yoksul halkları etkilediği ve akut kıtlığı tetiklediği belirtildi.

FAO, bazı ülkelerin yerel gıda fiyatlarındaki artışı engellemek için çeşitli hamleler yaptığını, ancak bu tür hamlelerin uluslararası pazarlar için tedarikleri azaltarak, küresel fiyatları yükselttiğini söyledi.

TAHIL FİYATLARI %7 YÜKSELDİ

Çin, özellikle ABD’den ithal ettiği yüksek hacimli tahılları stoklarken; Arjantin mısır ihracatını 28 Şubat'a kadar askıya aldı. Rusya ise buğday, arpa ve mısır ihracatına ek vergiler koydu.

FAO'nun tahıl fiyat endeksi, uluslararası mısır fiyatlarının artmasıyla Ocak ayında, aylık bazda yüzde 7,1 yükseldi. Buğday fiyatlarında ise, güçlü küresel talep ve Rusya'nın buğday ihracat vergisini iki katına çıkarmasıyla yüzde 6,8’lik bir artış gözlendi. Öte yandan; Avrupa Birliği, Rusya ve Tayland'da mahsul beklentilerinin kötüleşmesi ve Güney Amerika'daki kurak hava endişeleri nedeniyle şeker fiyatları da küresel çapta yüzde 8,1 yükseldi ve ithalat talebini arttırdı.

FAO; Endonezya ve Malezya'da beklenenden düşük palm yağı üretiminin etkisiyle, bitkisel yağ fiyat endeksinin de yüzde 5,8 oranında arttığını ve Mayıs 2012'den bu yana en yüksek seviyesine çıktığını söyledi. Soya yağı fiyatları ise, Arjantin'deki azalan ihracat ve uzun süreli grevler nedeniyle yükseldi.

Çin'in yoğun ithalatının etkisiyle süt fiyatlarında yüzde 1,6; tüm dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca kanatlı hayvanın itlaf edilmesine sebep olan kuş gribi salgını nedeniyle de et fiyatlarında yüzde 1 artış gözlendi.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler