1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Ukrayna’da en çok tüketilen ürünler iki kat pahalandı

Ukrayna’da en çok tüketilen ürünler iki kat pahalandı

Ukrayna’da elma, havuç ve patates fiyatları yılbaşından bu yana ikiye katlandı. 

Ukrayna’da en çok tüketilen ürünler iki kat pahalandı

Hal Postası - Ukrayna’da elma, havuç ve patates fiyatları yılbaşından bu yana ikiye katlandı. 

Ukrayna Devlet İstatistik Servisi, 2020 yılının başından bu yana meyve, sebze ve hububat fiyatlarındaki değişimlere ilişkin yayınladığı bültende en yüksek artışın elmada gerçekleştiğini bildirdi. 

23 Temmuz itibarıyla en yüksek fiyatla satılan meyve elma oldu. 20,26 grivnaya (yaklaşık 5 lira) satılan elmanın fiyatı yılbaşından bu yana ikiye katlandı. Havuç ise yine neredeyse ikiye katlanan fiyatıyla ikinci sırada yer aldı. Soğan, kabak ve karabuğday fiyatlarıysa üçte bir oranında artan ürünler oldu. Patates de fiyatı hızlı artan ürünler arasında. 

Bu arada listede ilk sıralarda yer almayan domatesin Ukrayna’daki satış fiyatı Temmuz itibarıyla 37,71 grivna (yaklaşık 9,5 lira) düzeyine çıktı. 

Ukrayna’da 2020 yılının toplamında hemen bütün ürünlerde karantina şartları ve kötü hava koşullarına bağlı olarak rekolte düşüşü bekleniyor. Fiyat artışlarının temel nedeninin bu iki etken olduğu düşünülüyor. 

Bu sene Ukrayna’ya, başlıca tedarikçilerinden olan Belarus’tan da ürün gitmiyor. Belarus Ukrayna’ya her sene büyük miktarlarda patates, sarımsak ve soğan ihraç ediyordu. 

Önceki ve Sonraki Haberler