1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ukrayna mısır ihracatına kota uygulayacak mı?

Ukrayna mısır ihracatına kota uygulayacak mı?

Ukrayna’da hayvan yemi talebini karşılayabilmek için mısır ihracatına kota uygulaması tartışılıyor. Karar 25 Ocak’ta verilecek.

Ukrayna mısır ihracatına kota uygulayacak mı?

Hal Postası - Ukrayna’da hayvan yemi talebini karşılayabilmek için mısır ihracatına kota uygulaması tartışılıyor. Karar 25 Ocak’ta verilecek.

Ukrayna Ekonomi Bakanlığı, tarım sendikalarının 2020-2021 sezonunda mısır ihracatını sınırlama talebine, 25 Ocak’ta karar verileceğini duyurdu. Yerli canlı hayvan ve kanatlı üreticileri birlikleri, hayvan yemi sıkıntısını önlemek için 2020-2021 sezonunda mısır ihracatının 22 milyon tonla sınırlanmasını talep ediyor.

Ukrayna'nın mısır rekoltesi, bir yıl önceki yıla kıyasla yaklaşık 7 milyon ton düşerek, 29,3 milyon ton olarak gerçekleşti. Üreticiler ise, büyük ölçekli mısır ihracatının tahıl stoklarını büyük oranda azaltacağından ve mısır fiyatlarının yükselmesinden endişe ediyor.

Ukrayna Ekonomi Bakanlığı, 18 Ocak 2021 itibarıyla 10,5 milyon ton mısır ihraç ettiğini açıkladı. Tarım sendikaları ve üretici birlikleri aynı talebi Kasım ayında da hükümete iletmiş ancak olumlu bir yanıt alamamıştı.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler