1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TZOB Başkanı Bayraktar: Anız yakmak toprağın verimini yakmaktır

TZOB Başkanı Bayraktar: Anız yakmak toprağın verimini yakmaktır

Şemsi Bayraktar: Son 5 yılda gerçekleşen 12 bin 604 orman yangının yüzde 8’ine anız yangınları sebep oldu.

TZOB Başkanı Bayraktar: Anız yakmak toprağın verimini yakmaktır

Hal Postası - Şemsi Bayraktar: Son 5 yılda gerçekleşen 12 bin 604 orman yangının yüzde 8’ine anız yangınları sebep oldu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı (TZOB) Şemsi Bayraktar, anız yakmanın tarım alanlarına zarar veren çağ dışı bir uygulama olduğunu söyledi.

Bayraktar konuyla ilgili, “Anız yakmak toprağın verimini yakmaktır. Çiftçilerimiz, gelecek yıl alacağı verimi ve toprakta yaşayan canları düşünmeli, anız ateşinden uzak durmalıdır” diye konuştu.

Çiftçilerin tarlalarını hızlı bir şekilde ikinci ürüne hazırlamak ve toprağı daha kolay işlemek amacıyla anız yaktıklarını belirten Bayraktar, “Anız yakmak, milli servetimiz olan doğal kaynaklarımızı, çevremizi ve geleceğimizi yok etmek demektir” dedi.

Anız yakanların bindiği dalı kestiğini ifade eden Bayraktar şunları söyledi:

“Anız yangınları; doğal ve tarımsal ekosistemin tahrip olmasına, topraktaki organik madde miktarının ve toprağın su tutma kapasitesinin azalmasına, su ve toprak erozyonunun artmasına, omurgalı ve omurgasız canlıların yok olmasına; kısacası toprağın verimsizleşmesine ve doğanın ölümüne neden olmaktadır.”

Anız yakan çiftçinin daha fazla gübre atmak zorunda kaldığını hatırlatan Bayraktar, toprağa kazandırılmayan anızın daha fazla gübre kullanılmasına, dolayısıyla maliyetin artmasına neden olduğunu vurguladı.

SON 5 YILDA 968 ANIZ YANGINI

Anız yakmanın ormanlara da zarar verdiğini söyleyen Bayraktar, son 5 yılda gerçekleşen 12 bin 604 orman yangınından, yüzde 7,8’e karşılık gelen 968’ine anız yangınlarının neden olduğunu; 3 bin 190 hektar ormanlık arazinin anız yangını nedeniyle zarar gördüğünü belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler