1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. TVHB: YÖK’ten düzeltme bekliyoruz

TVHB: YÖK’ten düzeltme bekliyoruz

Türkiye Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi, YÖK’ten yayınladığı rehberde bir düzeltme yapmasını beklediklerini bildirdi. 

TVHB: YÖK’ten düzeltme bekliyoruz

Hal Postası - Türkiye Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi, YÖK’ten yayınladığı rehberde bir düzeltme yapmasını beklediklerini bildirdi. 

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından yayınlanan Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Rehberi’nde uygulama derslerinin zorunlu olduğu bölümler sıralanırken Veteriner Fakültelerinden bahsedilmemesi melek camiasından tepkiler almaya devam ediyor. Türkiye Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi, YÖK’ten düzeltme beklediklerini bildiren bir açıklama yayınladı. 

Veteriner hekimler ile halen veteriner hekimlik eğitimi almaya devam eden veteriner hekim adayları arasında ciddi endişelere yol açtığını belirten açıklamada, “Öncelikle bu hususun sehven yapıldığına inanmak istiyor, YÖK’ten bir düzeltme bekliyoruz” dendi. 

VETERİNER HEKİMLİK ÖĞRETİMİ MUTLAKA LİSTEDE OLMALI

Veteriner hekimlik eğitiminin, mesleğin ilgi alanına giren konu ve hayvan çeşitliliği nedeniyle en fazla uygulamaya ihtiyaç duyulan eğitim olduğu hatırlatılan bildiride; bütün dünyada teoriden ziyade uygulama yönüyle bilinen veteriner hekim öğretiminin, kişisel beceri ve yoğun uygulama gerektiren bir eğitim modelini gerektirdiği kaydedildi. 

Açıklama şöyle devam etti, “Bu kapsamda söz konusu rehberde belirtilen ve uygulamalı eğitim gerektiren meslekler içerisinde mutlak surette veteriner hekimliği eğitimine de yer verilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, veteriner hekimliğin özellikle Covid-19 pandemisi sonrasında halk sağlığı, hayvan sağlığı, çevre sağlığı ve gıda güvenliği açısından önemi daha da artmıştır. Veteriner hekimliğin stratejik bir meslek haline geldiği dikkate alınarak, Veteriner Fakültelerine girişte taban puan veya yüzdelik başarı sınırı kriterlerinin getirilmesi ve veteriner hekimlik eğitiminin araştırma ve uygulama ağırlıklı bir eğitim zorunluluğundan dolayı, Veteriner Fakültesi kontenjanlarının fakültelerin fiziki yapısı, hayvan hastanesi, uygulama çiftliği, laboratuvar ve akademik altyapıları da dikkate alınarak yeniden gözden geçirilmesi son derece önem arz etmektedir.”

Önceki ve Sonraki Haberler