1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. TVHB: Süt, kalitesine göre prim desteği almalı

TVHB: Süt, kalitesine göre prim desteği almalı

Türk Veteriner Hekimleri Birliği: Ulusal Süt Konseyi’nin 2020 yılı sonuna kadar belirlediği fiyat, üretici maliyetleri açısından sürdürülebilir değil.

TVHB: Süt, kalitesine göre prim desteği almalı

Hal Postası - Türk Veteriner Hekimleri Birliği: Ulusal Süt Konseyi’nin 2020 yılı sonuna kadar belirlediği fiyat, üretici maliyetleri açısından sürdürülebilir değil.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu imzasıyla bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, Ulusal Süt Konseyi’nin 2020 yılı sonuna kadar belirlediği 2,3 TL/kg fiyatın, bugünkü şartlarda süt işletmeleri için maliyetlerin bir hayli altında kaldığı; Süt/Yem paritesi ve üretici maliyetleri açısından sürdürülebilir bir fiyat olmadığı vurgulandı.

TVHB tarafından kaleme alınan açıklamada; belirlenen referans fiyatının bugüne kadar sabit kalması ve bu süre zarfında başta yem olmak üzere üretim maliyetlerini etkileyen tüm girdilerde ortaya çıkan ortalama yüz 25-30 oranındaki fiyat artışının sektörü olumsuz etkilediği belirtildi. Ayrıca, bu olumsuz sürecin damızlık vasfı ve süt verimi yüksek hayvanların kesimine sebep olduğu ifade edildi.

TVHB açıklamasında, süt referans fiyatında yapılması düşünülen 40-45 kuruşluk artışın yeterli olmadığına; bu artış oranının 1,5 olması gereken süt/yem paritesini karşılamadığına da değinildi. TVHB’ye göre;1 kg referans süt fiyatının, 1,5 kg kesif yem fiyatına eşit olması gerekiyor.

SÜT FİYATLARI 3 AYDA BİR AÇIKLANMALI

TVHB, çiğ süt fiyatlarının düzenlenmesi için bazı önerilerde de bulundu.

Derneğin yaptığı öneriler içinde, çiğ süt referans fiyatlarının 3’er aylık dönemlerde ilan edilmesi; önceki yıllarda çiğ süt alım fiyatlarında uygulanan ve sütün kalitesini belirleyen süt yağı, süt proteini, somatik hücre sayısı gibi kriterlerin fiyatlandırmada ve prim desteğinde değerlendirilmeye alınması da bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler