1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TVHB: Daha fazla veteriner fakültesi açılmasın!

TVHB: Daha fazla veteriner fakültesi açılmasın!

TVHB, mevcut veteriner fakültelerinin altyapı sorunları çözülmeden, yeterli laboratuvar ve uygulama çiftliği açılmadan yeni fakültelerin açılmasının mesleğe zarar verdiğini söyledi.

TVHB: Daha fazla veteriner fakültesi açılmasın!

Hal Postası - TVHB, mevcut veteriner fakültelerinin altyapı sorunları çözülmeden, yeterli laboratuvar ve uygulama çiftliği açılmadan yeni fakültelerin açılmasının mesleğe zarar verdiğini söyledi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), yeni açılan veteriner fakülteleriyle ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, mevcut veteriner fakültelerinin sorunları; yeterli laboratuvar, hayvan hastanesi ve uygulama çiftliği gibi altyapı konuları çözülmeden yeni fakültelerin açılmasının mesleğin mazisine zarar verdiği belirtildi.

TVHB, veteriner fakültelerinin açılması için çekirdek eğitim programının netleşmesi; asgari fiziksel şartların belirlenmesi ve minimum öğretim üyesinin gerekliliği sağlanmadan yeni veteriner fakültesi açılmaması gerektiğini kaydetti. Birlik açıklamasında, fakülte açılış kriterleri arasında destek personelin niteliği ve öğretim üyesi öğrenci oranının da belirlenmiş olması gerektiğini vurguladı.

Konuyla ilgili bir açıklama yayımlayan TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu ise; Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından eğitim ve öğretime başlanması ve sürdürülebilmesi için asgari koşulları ve genel ilkeleri belirlenen programlar içine veteriner fakültelerinin de dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

Eroğlu; yeni fakültelerin açılmaması, mevcut fakülte sayısının azaltılması, coğrafi olarak uygun olanlar arasında birleştirmeler yapılması ve veteriner fakültelerine giriş için taban puanı oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler