1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Tütün ve alkolde Ürün İzleme Sistemi’ne geçiliyor

Tütün ve alkolde Ürün İzleme Sistemi’ne geçiliyor

Vergi güvenliğini sağlamak amacıyla tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı ve alkollü içkilerde özel etiket ve işaretlerin kullanılması zorunlu hale getirildi. 

Tütün ve alkolde Ürün İzleme Sistemi’ne geçiliyor

Hal Postası - Vergi güvenliğini sağlamak amacıyla tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı ve alkollü içkilerde özel etiket ve işaretlerin kullanılması zorunlu hale getirildi. 

Tütün Mamulleri, Makaron, Yaprak Sigara Kağıdı ve Alkollü İçkilerde Ürün İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliği, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bugün yayımlandı.

VERGİ BORÇLARI DA DENETLENECEK

Yayımlanan tebliğe göre, kurulacak Ürün İzleme Sistemi (ÜİS) ile tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı ve alkollü içkilerde özel etiket ve işaretlerin kullanılması zorunlu hale getirildi. ÜİS ile ayrıca, söz konusu ürünlerin üreticileri ve ithalatçılarının belirlenen tür ve tutar itibarıyla vadesi geçmiş vergi borcunun bulunup bulunmadığı da denetlenecek.

SİSTEMİN DIŞINDA KALAN ÜRÜNLER İTHAL VE İHRAÇ EDİLEMEYECEK

ÜİS, seri üretim yapılan tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kâğıdı ve seri üretim yapılan alkollü içki üretim tesislerinde üretilen ürünlere bandrol yapıştırılmasını ve bandrolün aktive edilmesini; ihraç edilecek ürünlere özel işaret uygulanmasını denetleyecek.

Tebliğ, ithal edilecek tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kâğıdı ve alkollü içkilere yurt dışı üretim mahalli veya antrepoda beyan edilen ürün tipine göre bandrol zorunluluğu da getirdi. Bu standartlara uymayan ürünlerin ithalat ve ihracatı yapılamayacak.

ŞARAP ÜRETİCİLERİ TADAB ONAYI ALACAK

5cl’den küçük iç ambalajla üretilen veya ithal edilen alkollü içkilerde bandrol veya kod uygulanmasına gerek olmayacak.

Şarap üreticisi firmalar ise, Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’ndan (TADAB) onay almak koşuluyla, yıllandırma süresi boyunca etiket, kapüşon ve benzeri ambalaj malzemesi kullanmaksızın yıllandırma alanında bandrolsüz şişeli ürün bulundurabilecekler.

BAŞVURULAR GİB’İN ONAYINA SUNULACAK

Tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı üreticileri ve ithalatçıları ile alkollü içki üreticileri; talep ettikleri bandrol, kod ve/veya kodlanmış etiket miktarlarını Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) numaraları ve hacim, alkol derecesi, gram, adet, grupman, pul/rulo tipi ve benzeri bilgisini içerecek şekilde ÜİS aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın onayına sunacak.

7.500 TL ÜZERİNDE BORCU OLANLARIN TALEBİ DİKKATE ALINMAYACAK

Firmaların bandrol taleplerinin yerine getirilebilmesi için talep tarihi itibarıyla Bakanlığa bağlı vergi dairelerine vadesi geçmiş borçlarının bulunmaması gerekiyor.

Talepte bulunan firmaların talep tarihi itibarıyla belirlenmiş alacak türlerinden vadesi geldiği halde ödenmemiş bir borcu bulunup bulunmadığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından araştırılacak. Belirlenmiş alacak türlerinden vadesi geçtiği halde toplam 7.500 lirayı aşan tutarda borç bulunmaması durumunda talepler değerlendirmeye alınacak.

YÜRÜRLÜK TARİHLERİ

Tebliğ ile makaron ve yaprak sigara kağıdı üreticilerinin seri üretici olmalarına ilişkin getirilen yükümlülüklere ait düzenlemeler 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girecek.

Yıllık 300 bin litre ve daha fazla üretim kapasitesine sahip olan ve Tebliğ’in yayım tarihi itibarıyla seri üretici olmayan üreticilerin seri üretici olmalarına ilişkin getirilen yükümlülüklere ait düzenlemeler ise 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girecek.

Önceki ve Sonraki Haberler