1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Tütün ihracatında sadece üretici firmaya izin var

Tütün ihracatında sadece üretici firmaya izin var

Kıyılmış tütün ve/veya tütün mamullerinin ihracatı, sadece üretimini gerçekleştiren firma tarafından yapılabilecek.

Tütün ihracatında sadece üretici firmaya izin var

Hal Postası - Kıyılmış tütün ve/veya tütün mamullerinin ihracatı, sadece üretimini gerçekleştiren firma tarafından yapılabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bugün yayımlanan Tütün Mamullerinin Üretim ve Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, yarın itibarıyla yürürlüğe girecek. Yönetmelik çerçevesinde; Türkiye’de tütün mamulleri üretmek isteyenlerin, yardımcı teknik üniteler hariç kullanılmamış makine içeren tesis kurmaları gerekiyor. Ancak tütün kooperatiflerince kurulacak sarmalık kıyılmış tütün mamulü üretim tesislerinde, tam ve yeni teknoloji ile kullanılmamış makine içeren tesisler kurmaları şartı aranmayacak.

Yönetmelik ile, kurulacak üretim tesisinde mamul ambarlarının tesis sahası içinde bulunma zorunluluğu da kaldırıldı. Üretim tesislerinde faaliyete başlanılmadan önce denetimler, çevre kirliliğine meydan verilmemesi için Çevre Kanunu kapsamında yapılacak.

KOOPERATİFLERE 750 M2 ŞARTI

Tütün üretimi yapılacak tesis yeri; organize sanayi bölgesi ya da sanayi alanında, sigara üretim tesisleri için en az 10.000 m²’lik, diğer tütün mamulleri üretim tesisleri için en az 1.000 m²’lik kapalı alana sahip müstakil ya da münhasır bir bina olacak şekilde belirlenecek. Ancak tütün kooperatifleri tarafından kurulacak sarmalık kıyılmış tütün mamulü üretim tesis yerleri; tütün kooperatifinin kurulduğu üretim merkezinin bulunduğu ilde, imar planında kullanım amacına uygun olmak koşulu ile, en az 750 m² olabilecek.

Nargilelik tütün mamulü üretim tesislerine ise, dinlendirme kaplarının, kapaklı olacak şekilde paslanmaz çelikten yapılması şartı getirildi.

1 AY İÇİNDE KARARA BAĞLANIYOR

Farklı kategorilerde tütün mamullerinin aynı tesiste birlikte üretilebilmesine yönelik tesis kuruluşu için; Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görevlendirilen heyet, başvurunun tamamlanma tarihinden itibaren 30 gün içinde dosya üzerinden inceleme yapıp, 60 gün içinde karara bağlayacak.

Yönetmelikle; firmalar haricindeki gerçek veya tüzel kişiler, Bakanlıktan alınan izin kapsamında ithal edilen makinelerin testlerinde kullanmak amacıyla Bakanlık izniyle filtre, tütün ve sigara kağıdını firmalardan temin edebilecek.

İHRAÇ EDİLEN ÜLKE İSİMLERİ BİLDİRİLECEK

Kıyılmış tütün ve tütün mamulü ihracatında firmalar, her bir ihracat partisinin çıkış işlemleri tamamlanmadan önce Bakanlığa bildirimde bulunmak zorunda. Ayrıca, Dahilde İşleme Rejimi çerçevesinde, ihraç edilecek ülke isimleri de Bakanlığa bildirilecek.

İthal edilecek tütün mamulleri birim paket ve grupman ambalajları üzerinde bulunan “TAPDK izniyle ithal edilmiştir” ibaresi ise “Tarım ve Orman Bakanlığı” olacak şekilde değiştirildi.

Yönetmelik çerçevesinde, faaliyetine son verilen üretim tesisinde; tütün ve damar kıyım makineleri, sigara, puro, sigarillo imalat ve paketleme ile filtre çubuğu imalat makinelerinin yurt dışına çıkarılması, hurdaya ayrılmak suretiyle imhası ve hurda olarak satışı ile tütün mamulleri sektöründe faaliyet gösteren başka bir firmaya devri için de Bakanlıktan izin alınacak.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler