1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Türkşeker pancar, mısır ve ayçiçeği alımlarına başladı

Türkşeker pancar, mısır ve ayçiçeği alımlarına başladı

Türkşeker, pancarın yanı sıra mısır ve ayçiçeği alımlarına da başladı.

Türkşeker pancar, mısır ve ayçiçeği alımlarına başladı

Hal Postası - Türkşeker, pancarın yanı sıra mısır ve ayçiçeği alımlarına da başladı.

Türkşeker, pancarın yanı sıra hububat ve gıda sektöründe bu yıl uygulamaya koyduğu sözleşmeli tarım kapsamında, mısır ve ayçiçeği alımlarına başladı.

39 BİN TON PANCAR ALINDI

Konuyla ilgi açıklama yapan Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan, Eylül ayı itibarıyla pancar, mısır ve ayçiçeği alımlarının başladığını söyledi. İlk olarak Malatya ve Ereğli’de pancar alımlarına başladıkları açıklayan Alkan, şimdiye kadar 27 bin tonu Ereğli, 12 bin tonu Malatya’da olmak üzere 39 bin ton pancar aldıklarını dile getirdi.

Alınan pancarların kesim işlemlerinin başladığını söyleyen Alkan, “Pancar kesiminden sonra pancardan şerbet, şerbetten ise şeker elde edeceğiz. Yılsonuna kadar 15 şeker fabrikamızda 7 milyon 300 bin ton pancarı işleyerek 950 bin ton şeker üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

MISIRDA HEDEF 400 BİN TON

Türkşeker’in yem sanayinde değerlendirmek üzere mısır alımına başladığını ifade eden Alkan, alımların hasat sezonu sonuna kadar devam edeceğini belirtti. Bugüne kadar 2 bin 727 ton mısır alımı yaptıklarını vurgulayan Alkan, “Mısır alımlarına ilk olarak Malatya’da başladık. Yıl sonuna kadar 15 şeker fabrikamızın faaliyet gösterdiği bölgelerde 400 bin ton mısır almayı planlıyoruz” dedi.

20 BİN TON AYÇİÇEĞİ ALINACAK

Ayçiçeği alımlarının da başladığını hatırlatan Alkan, şimdiye kadar Ereğli ve Ilgın şeker fabrikaları vasıtasıyla 100 ton ayçiçeği alımı yapıldığını söyledi. Tüm ürünlerde alımların değerinde yapıldığına dikkat çeken Alkan, “Hasat dönemi sonuna kadar Ereğli ve Ilgın’a ek olarak Eskişehir, Ankara ve Çarşamba bölgelerinden 20 bin ton ayçiçeği almayı planlıyoruz. Alınacak ayçiçeği, sanayicilerimiz vasıtasıyla Ayçiçek yağına dönüştürülecek” diye konuştu.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler