1. HABERLER

  2. SOFRA

  3. Türkiye yılda 19 milyon ton gıdayı ziyan ediyor

Türkiye yılda 19 milyon ton gıdayı ziyan ediyor

Türkiye’de yılda 19 milyon ton gıdanın ziyan edildiğini söyleyen Bekir Pakdemirli, Gıdanı Koru adlı farkındalık kampanyasını başlattıklarını bildirdi. 

Türkiye yılda 19 milyon ton gıdayı ziyan ediyor

Hal Postası - Türkiye’de yılda 19 milyon ton gıdanın ziyan edildiğini söyleyen Bekir Pakdemirli, Gıdanı Koru adlı farkındalık kampanyasını başlattıklarını bildirdi. 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) iş birliği ile bu sene ilk kez 29 Eylül 2020 günü Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü kutlandı. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, etkinlik kapsamında Türkiye’nin gıda kaybı ve israfını azaltmak ve önlemek için süregelen çabalarını anlattığı sunumunda Türkiye’de yılda 19 milyon ton gıdanın ziyan olduğunu; Bakanlık olarak bu miktarı azaltacak çalışmalar yürüteceklerini kaydetti. 

Gıda kaybı ve israf konusu, bütün dünyada üretilmiş gıdaların çöpe dönüşmesini önlemeyi hedefleyen birçok ülke tarafından ciddiyetle ele alınıyor. Türkiye’de yılda ziyan edilen gıda miktarının yaklaşık parasal değeri ise 214 milyar lira. Bu tutarın 100 milyar liralık kısmının ise restoranlarda servis edilen ve serpme kahvaltı denen kahvaltı uygulamasından kaynaklandığı düşünülüyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler