1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye, Rusya’dan tarım ithalatını %52 arttırdı

Türkiye, Rusya’dan tarım ithalatını %52 arttırdı

Türkiye, Ocak ayı başından bu yana Rusya’dan 507 milyon dolarlık tarım ürünü ithal etti.

Türkiye, Rusya’dan tarım ithalatını %52 arttırdı

Hal Postası - Türkiye, Ocak ayı başından bu yana Rusya’dan 507 milyon dolarlık tarım ürünü ithal etti.

Sputnik haber sitesinde yer alan habere göre; Türkiye, Rusya’dan Ocak ayı başından bu yana, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 52,7 oranında daha fazla tarım ürünü ithal etti. Rusya’dan 507 milyon dolarlık tarım ürünü ithalatı yapan Türkiye, Çin’in ardından ikinci sırada yer aldı.

Rusya Tarım Bakanlığı Federal Tarım Ürünleri İhracatını Geliştirme Merkezi’nin raporuna göre; Rusya, Ocak ayından bugüne kadar 3 milyar 291 milyon dolarlık tarım ürünü ihraç etti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla ihracatını yüzde 52,8 oranında yükselten Rusya’nın tahıl ihracatı, 2,4 kat artarak 1 milyar 525 milyon dolar oldu.

Aynı dönemde; balık ve deniz ürünleri ihracatı yüzde 26,7 düşerek 296 milyon dolar, yağ ürünleri ihracatı ise yüzde 12 artarak 603 milyon dolar olarak gerçekleşti. Gıda sanayi ürünlerinin ihracatının yüzde 8,3’lük gerilemeyle 242 milyon dolar olarak gerçekleştiği ifade edilirken, et ve süt ürünleri ihracatında yüzde 36’lık artış gözlemlendi.

EN BÜYÜK MÜŞTERİ ÇİN

Bu dönemde, Rus tarım ürünlerinin en büyük ithalatçısı Çin oldu. Çin, 1 Ocak -14 Şubat döneminde Rusya’dan tarım ürünleri ithalatını yüzde 63,3 oranında artırarak 650 milyon dolara çıkardı. Türkiye ise aynı tarihler içinde ithalatını yüzde 52,7 oranında artırarak 507 milyon dolara yükseltti.

Çin’in, Rusya’nın toplam tarım ürünleri ihracatındaki payı yüzde 19,8; İkinci sıradaki Türkiye’nin ise yüzde 15,4 oldu.

Rusya’nın en çok tarım ürünü ithal ettiği ülkeler arasında Mısır, Güney Kore, Azerbaycan, Pakistan, Ukrayna, Özbekistan ve Moğolistan bulunuyor.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler