1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Türkiye, Nijer'de tarım yapacak: 1 milyon hektar!

Türkiye, Nijer'de tarım yapacak: 1 milyon hektar!

Türkiye, Nijer'de 1 milyon hektar alanda, ağırlıklı yem bitkileri olmak üzere tarımsal üretim yapacak.

Türkiye, Nijer'de tarım yapacak: 1 milyon hektar!

Hal Postası - Türkiye, Nijer'de 1 milyon hektar alanda, ağırlıklı yem bitkileri olmak üzere tarımsal üretim yapacak.

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’ın haberine göre;Türkiye, Sudan'dan sonra, Nijer'de de tarımsal üretim yapmayı planlıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou ile 2018'de yaptığı görüşme doğrultusunda, bu ülkede 1 milyon hektar alanda tarımsal üretim yapılması için anlaşmaya varıldı.

Hayvancılıkta yem açığını kapatmak ve fiyat artışlarını durdurmak için Nijer'deki 1 milyon hektar alanda yem bitkileri üretimi yapılarak Türkiye'ye getirilebileceğini belirten Oktay, bu konuda 35 kişilik özel bir ekip oluşturulduğunu ve sürecin koordine edildiğini söyledi. Projeye özel sektörün de yatırım yapması isteniyor.

TOBB'A RESMİ YAZI GİTTİ

2 Aralık 2020 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) resmi bir yazı gönderildi. Yazıda, Nijer'de yem üretimi ile ilgili yapılması planlanan proje hakkında bilgi verildi.

Yıldırım’ın haberinde; yem hammaddelerinde dışa bağımlılık nedeniyle yem fiyatının çok yükseldiği, çiğ süt üreticilerinin bu zamlar nedeniyle hayvancılığı bırakmak ve süt ineklerini kesmek zorunda kaldıkları da yer aldı.

Proje için 80 milyon dolarlık bir yatırım yapılması gerekiyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler