1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu: Toplam 100 milyar dolar tarımsal hasıla

Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu: Toplam 100 milyar dolar tarımsal hasıla

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) gerçekleştirilen Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu ve Türkiye-İran Tarım Yürütme Komitesi 6. Dönem Toplantısı başladı.

Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu: Toplam 100 milyar dolar tarımsal hasıla

Hal Postası - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) gerçekleştirilen Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu ve Türkiye-İran Tarım Yürütme Komitesi 6. Dönem Toplantısı başladı.

TOBB’da düzenlenen 1. Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu’nda tohumculuk sektörü de ön plandaydı. TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer’in de katıldığı forumun açılışını İran İslam Cumhuriyeti Tarım Seferberliği Bakanı Mahmud Hojjati ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yaptı.

Tohumculuk sektöründeki iş birliklerinin gündemde olacağı Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu’na Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer’de katıldı.  

TÜRKTOB Başkanı Gençer, ikili temasları sırasında İran'ın komşu bir devletten öte kardeş ülke olduğunu vurgulayarak, söz konusu iş forumu ile iki ülkenin tarım ve tohumculuk alanındaki ticaretinin geliştirilmesi yönünde önemli adımlar atılacağını dile getirdi.

Gençer, “Türkiye ve İran tarihten gelen kadim bir dostluğa sahiptir. Ülkelerimiz arasında artacak yakınlaşma ve işbirliği, bölgemiz için de çok büyük önem taşımaktadır. İran’a dönük yaptırımlara son verilmesiyle iki ülke arasında tohumculuk alanında daha çok ticaret yapmayı umuyoruz" ifadelerini kullandı.

“TOPLAM 100 MİLYAR DOLAR TARIMSAL HASILA”
TÜRKTOB'a bağlı Alt Birlikler'in yöneticilerinin de katıldığı toplantının açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İran ve Türkiye'nin rekabetle küçülmek yerine iş birliğiyle büyümeyi tercih ettiğini belirterek, “160 milyonluk toplam nüfusa ve 100 milyar doları aşkın tarımsal hasılaya sahip iki ülkenin iş birliğiyle oluşturacağı sinerji, bölgenin huzur ve barışı için son derece önemlidir” dedi.

Çelik, İran'a yönelik ekonomik yaptırımların kalkmasıyla ikili ticaretin hızla yükseleceğine işaret ederek, şunları kaydetti: “İran Türkiye'nin Asya'ya açılan kapısı, Türkiye de İran'ın Avrupa'ya açılan kapısı. 2013'te 22 milyar doları bulan fakat geçen yıl 9,7 milyar dolara kadar gerileyen ikili ticaret hacmimizi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın koyduğu 30 milyar dolar hedefine çıkarmak için her alanda olduğu gibi tarım alanında da çok çalışmalıyız. 10 milyar dolara yakın ticaret hacmi içinde tarımsal ürün ticaretimizin payı 353 milyon dolarla sadece yüzde 3,6 düzeyinde. Bu her iki ülkeye yakışmayacak bir rakam."

"TÜRKİYE, TARIM ALANINDA ÇOK DEĞERLİ ROL OYNAYABİLİR"
İran İslam Cumhuriyeti Tarım Seferberliği Bakanı Mahmud Hojjati de Türkiye'nin Akdeniz iklim özelliğini taşıdığını, İran'ın ise kuzey ve batıdaki iklime benzediğini belirterek, bunun tarım alanındaki ortak çalışmaların zeminini hazırladığını söyledi.

Türkiye'nin özellikle ambargo döneminde İran'ın yanında durmasının, ortak çalışmalar için zemin hazırladığını vurgulayan Hojjati, "Şimdiye kadar hayvancılık, ziraat ve su ürünleri konusunda güzel iş birlikleri yapılmıştır. Türkiye, tarım alanında çok değerli rol oynayabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler