1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye ile Makedonya bazı tarımsal alanlarda işbirliği yapacak

Türkiye ile Makedonya bazı tarımsal alanlarda işbirliği yapacak

Türkiye ile Makedonya arasında gıda güvenliği, veteriner hizmetleri, ormancılık ve su alanlarını kapsayan işbirliği mutabakat zaptı imzalandı.

Türkiye ile Makedonya bazı tarımsal alanlarda işbirliği yapacak

Hal Postası - Türkiye ile Makedonya arasında gıda güvenliği, veteriner hizmetleri, ormancılık ve su alanlarını kapsayan işbirliği mutabakat zaptı imzalandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Kuzey Makedonya Tarım, Orman ve Su Ekonomisi Bakanı Arjanit Hoxha arasında yapılan görüşmede; iki ülke arasında tarımsal ticaret ve yatırımlar; orman ürünleri ticareti; tarım sigortaları; tarımsal araştırmalar ve kuraklığın engellenmesi konuları ele alındı.

TÜRK YATIRIMCILAR 1,3 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPTI

Bekir Pakdemirli, Kuzey Makedonya'daki Türk yatırımlarının 2020 yılında 1,3 dolar olduğunu, Makedonya'da bulunan Türk firma sayısının da 100’e yaklaştığını kaydetti. Pakdemirli; Türkiye'nin Makedonya'ya 398,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini, bunun 26,3 milyon dolarının tarımsal ürün olduğunu söyledi.

Bekir Pakdemirli, tarımsal ticaretin arttırılması için Türkiye'nin mevcut gıda, tarım ve ormancılık sektörü kapsamında, özellikle domates, kuru meyveler, narenciye gibi ürünlerin ihracat potansiyelinin göz önünde bulundurulmasının faydalı olacağını dile getirdi.

ÜRETİLEN AŞI VE İLAÇLARIN İHRACATI KOLAYLAŞACAK

Bakan Pakdemirli, veterinerlik hizmetleri ve gıda güvenilirliği alanında imzalanan anlaşma çerçevesinde, Türkiye'de üretilen aşı ve ilaçların Kuzey Makedonya'da ruhsatlandırılması ve ihracatının kolaylaştırılmasına yönelik adımların da atılacağını belirtti.

İkili görüşmelerin ardından, Veteriner Hizmetleri Politikaları ve Gıda Güvenilirliği Alanında İşbirliği Anlaşması, Ormancılık Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı ve Su Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptları imzalandı.

Önceki ve Sonraki Haberler