1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye buğday veriminde dünyanın 90 kilo gerisinde

Türkiye buğday veriminde dünyanın 90 kilo gerisinde

Türkiye’de dönüm başına 210 kilogram buğday üretiliyor ancak bu rakam, dünya ortalamasının 90 kilo kadar gerisinde kalmış durumda. 

Türkiye buğday veriminde dünyanın 90 kilo gerisinde

Hal Postası - Türkiye’de dönüm başına 210 kilogram buğday üretiliyor ancak bu rakam, dünya ortalamasının 90 kilo kadar gerisinde kalmış durumda. 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde “Buğdayda Verim ve Kaliteyi Nasıl Artırırız?” başlıklı bir panel düzenlendi. Online düzenlenen panelin moderatörlüğünü Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü İbrahim Irmak yaptı. 

Antalya Ticaret Borsası Meclis Üyeleri Nuri Büyükselçuk ile Murat Köseoğlu, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Akar, Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Dr. Safinaz Arslan’ın konuşmacı olduğu panele akademisyenler, üretici, tüccar, sanayi temsilcileri ile üniversite öğrencileri katıldı.

BUĞDAY ÜRETİMİNDE DÜNYA ORTALAMASININ 90 KİLO GERİSİNDEYİZ

ATB Meclis Üyesi Nuri Büyükselçuk, 2000 yılında Türkiye 22 milyon ton buğday üretirken Rusya’nın 34 milyon ton, Ukrayna’nın 10 milyon ton, Kazakistan’ın 9 milyon ton buğday üretimi gerçekleştirdiğini bildirdi. Büyükselçuk, “Son 20 yılda kuzey komşularımız buğday üretimini ciddi miktarda artırdı. Rusya 2019’da 86 milyon ton, Ukrayna 26 milyon ton, Kazakistan 15 milyon ton buğday üretti. Türkiye’nin geçen yılki buğday üretimi 19 milyon ton” dedi.

Büyükselçuk konuşmasında, Türkiye’nin dönüm başına 210 kilogram buğday ürettiğini ancak dünya ortalamasının 300 kilogram olduğunu, bazı ülkelerde ise bu rakamın 700 kilogramlara kadar çıktığını vurguladı.

KALİTELİ BUĞDAYIN ALICISI HAZIR

Panelde söz alan Murat Köseoğlu da, buğdayda verim ve kaliteyi artırmanın önemini vurgularken, yüksek verimli, üstün nitelikli tohumlar ve uygun yetiştirme tekniklerine ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Kaliteyi buğdayın alıcısının her zaman hazır olduğunu söyleyen Köseoğlu, çiftçinin iyi yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

VERİM VE KALİTEYİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Safinaz Arslan panelde, buğday üretim alanları ve üretimiyle ilgili sayısal verileri paylaştı. 2019 yılında ülke genelinde 6 milyon 850 bin hektar alanda buğday üretildiğini bildiren Arslan, Antalya’da 90 bin hektar alanda buğday üretildiğini belirtti. Ülke genelinde geçen yıl 19 milyon ton buğday üretimi gerçekleştiğini kaydeden Arslan, Antalya’da 377 bin ton ürün elde edildiğini; bölgede verim ve kaliteyi artırmak istediklerini söyledi. 

KALİTELİ BUĞDAY İÇİN SERTİFİKALI TOHUM ŞART

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Akar ise, Antalya’da tarım denince akla örtü altı üretim geldiğini belirtirken, buğdayın da bölgede üretimi yapılan önemli bir ürün olduğunu kaydetti. 

Buğdayın köklerinin Anadolu’da olduğuna dikkat çeken Akar, “Buğday geçmişte stratejikti. Şimdi de stratejik bir ürün. Tarım bilgi ve teknolojiye dayalı bir sektör haline geldi. Bilgi ve teknolojiyi buğdayın verim ve kalitesini geliştirmek için kullanmalıyız” dedi. Yapılacak çalışmalarla dönüm başı 600 kilogram buğday alınabileceğini ifade eden Akar; sulama oranının azlığı, tarım arazilerinin parçalı olmasının verim ve kalitenin önündeki en önemli engeller olduğunu söyledi. 

Akar konuşmasında, Türkiye’nin kaliteli buğday ihtiyacını karşılayamadığı için buğday ithal ettiğini vurgularken, kaliteli buğday için sertifikalı tohumun önemine de dikkat çekti.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler