1. HABERLER

  2. LOJİSTİK

  3. TÜRİB’de aracı kurum olmadan 2 yıl daha işlem yapılabilecek

TÜRİB’de aracı kurum olmadan 2 yıl daha işlem yapılabilecek

TÜRİB’de işlem emirleri 2022 sonuna kadar gerçek ve tüzel kişiler tarafından doğrudan verilmeye devam edecek. 

TÜRİB’de aracı kurum olmadan 2 yıl daha işlem yapılabilecek

Hal Postası - TÜRİB’de işlem emirleri 2022 sonuna kadar gerçek ve tüzel kişiler tarafından doğrudan verilmeye devam edecek. 

Elektronik Ürün Senedi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişikliğe göre Türkiye Ürün İhtisas Borsası AŞ’de (TÜRİB) yapılan işlemlerle ilgili emirler 31 Aralık 2022 tarihine kadar doğrudan alım satım yapan gerçek veya tüzel kişiler tarafından verilebilecek. 

Önceki düzenlemede bu tarih 31 Aralık 2020 olarak bildirilmişti. Değişiklik sonrasında TÜRİB’de Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) alım satımı yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, 31 Aralık 2022 tarihine kadar, herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç duymadan kendileri doğrudan işlem emri verebilecekler. Bilindiği gibi borsalarda işlem emirleri, bu konuda bazı sorumluluklar üstlenen yetkilendirilmiş aracı kuruluşlar tarafından verilebiliyor. 

TAKAS MERKEZİ OLUŞTURULMASI DA ERTELENDİ

Buna paralel olarak Ürün İhtisas Borsasının Kuruluş, Faaliyet, İşleyiş ve Denetim Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik de Ticaret Bakanlığınca yayımlanarak yürürlük kazandı.

Yönetmeliğin “Ödeme ve teslim esasları ile takas işlemleri” başlıklı 23. maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinin yürürlük tarihi de 31 Aralık 2022 tarihine kadar ertelendi. Söz konusu bentte şu hüküm getiriliyor: “Borsa işlemlerinde alıcı karşısında satıcı, satıcı karşısında alıcı konumuna geçerek piyasa katılımcılarının hak ve yükümlülüklerini teminat altına almak üzere Borsa bünyesinde bir takas merkezi oluşturulur veya Borsanın takas işlemlerinden doğan sorumluluğu saklı kalmak kaydıyla takas hizmetleri konusunda faaliyet gösteren bir kuruluşla anlaşma yapılır.”

Böylece TÜRİB bünyesinde bir takas merkezi kurulması ve takas merkezinde görev alacak aracı kuruluşlarla anlaşma mecburiyeti de 2022 yılı sonuna kadar ertelenmiş oldu. 

Önceki ve Sonraki Haberler