1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. TÜDKİYEB: Küçükbaştan vazgeçmeyin

TÜDKİYEB: Küçükbaştan vazgeçmeyin

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 37.3 milyonu koyun, 11.2 milyonu keçi olmak üzere 48.5 milyon küçükbaş hayvan bulunuyor.

TÜDKİYEB: Küçükbaştan vazgeçmeyin

Hal Postası: TÜİK verilerine göre Türkiye’de 37.3 milyonu koyun, 11.2 milyonu keçi olmak üzere 48.5 milyon küçükbaş hayvan bulunuyor.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, küçükbaş hayvancılığın bu toprakların hem geçmişi hem de geleceği olduğunu belirterek, “Halkımız, küçükbaştan vazgeçmesin. Üretimde ve tüketimde olduğu gibi kurbanlıkta da tercih küçükbaştan yana kullanılmalı” dedi.

Çelik yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 37.3 milyonu koyun, 11.2 milyonu keçi olmak üzere toplam 48.5 milyon küçükbaş hayvan olduğunu bildirdi. Nihat Çelik, bu rakamın 2020 yılında 55 milyona ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISI ARTACAK

Türkiye’nin küçükbaş hayvan sayısının rahatlıkla 90-100 milyona ulaşabileceğini, bundan en ufak kuşkularının bulunmadığı belirten Çelik, şöyle devam etti:

“Hayvan sayısının artırılmasının yolu meraların ıslahından, küçükbaş hayvancılığa verilen desteklerin artırılarak sürdürülmesinden, bitkisel üretim yapma imkanı olmayan alanların mera kapsamına alınmasından, atıl durumdaki hazine arazilerinin yem bitkileri ekimine ayrılmasından, çoban sorununun çözümünden geçiyor.”

Küçükbaş hayvancılığın emek verildiğinde kârlı bir alan olduğunu bildiren Çelik, TÜİK’in 2019 yılı verilerine göre koyun sütünün inek sütüne nazaran yüzde 88.3, keçi sütünün de yüzde 71.8 pahalı olduğunun altını çizdi.

Koyun etinin sığır etine yüzde 14.3, keçi etine göre ise yüzde 4.5 daha pahalı olduğunu vurgulayan Çelik, “rakamlar da gösteriyor ki küçükbaş hayvancılık yapmak üreticimize daha fazla kazandırıyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler