1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. “Trans yağ yoktur” ibaresine yasak geldi

“Trans yağ yoktur” ibaresine yasak geldi

Çikolata, bisküvi, cips gibi pek çok gıda maddesinin ambalajında yer alan “trans yağ yoktur” ibaresi çıkartılıyor. Etiketlerden de kaldırılacak.

“Trans yağ yoktur” ibaresine yasak geldi

Hal Postası - Çikolata, bisküvi, cips gibi pek çok gıda maddesinin ambalajında yer alan “trans yağ yoktur” ibaresi çıkartılıyor. Etiketlerden de kaldırılacak.

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’ın haberine göre; Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda ürünlerinin etiketinden “trans yağ” ibaresini kaldırmak için yönetmelik taslağı hazırladı.Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik taslağı, bakanlığın internet sayfasında görüşe açıldı. Taslakta, yönetmelik ile getirilen kısıtlamalar kapsamında gıda etiketlerinde trans yağ ile ilgili beyan yapılmaz hükmüne yer veriliyor.

Taslağın bu haliyle kabul edilmesi halinde, gıda ürünlerinin trans yağ içerip içermediği etiketlere yazılmayacak. Bu da çikolata, bisküvi, cips gibi pek çok gıda maddesinin ambalajında yer alan “trans yağ yoktur” ibaresinin çıkartılacağı ve tüketicilerin aldığı ürünün içinde trans yağ kullanılıp kullanılmadığını bilemeyeceği anlamına geliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler