1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tokat’ta 4 mahalle arazisi toplulaştırılacak

Tokat’ta 4 mahalle arazisi toplulaştırılacak

Tokat’ta bulunan 4 mahalle arazisine, toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılacak.

Tokat’ta 4 mahalle arazisi toplulaştırılacak

Hal Postası - Tokat’ta bulunan 4 mahalle arazisine, toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılacak.

3458 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca ve Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Yürütülen Hizmetler Hakkında Kanun’un 9. maddesi gereğince; Tokat’ta bulunan 4 mahalle arazisine toplulaştırılmasına ve tarla içi geliştirme kararı çıktı.

Toplulaştırma kararı; bahsi geçen 4 mahalledeki arazilerin tabii ve suni etkilerle bozulmasının ve parçalanmasının önlenmesi, parçalanmış arazilerde ise tabii özellikleri, kullanım bütünlüğü ve mülkiyet hakları gözetilerek birden fazla arazi parçasının birleştirilip ekonomik, ekolojik ve toplumsal yönden daha işlevsel yeni parsellerin oluşturulması ve bu parsellerin arazi özellikleri ve alanı değerlendirilerek kullanım şekillerinin belirlenmesi ile köy ve arazi gelişim hizmetlerinin sağlanması maksadıyla alındı.

Buna göre; Tokat’ın Emirseyit Merkez Mahallesi, Güryıldız Yazıbağı Mahallesi ve Üzümören’in Fatih ve Mehmet Akif Ersoy mahallelerinde toplulaştırma yapılacak. İşlemleri DSİ 7. Bölge Müdürlüğü yürütecek.

Bu yerleşimlerde arazi toplulaştırma kriterlerine uygun olmayan yerler ile teknik olarak arazi toplulaştırma sahasına dahil edilmesi uygun olmayan tepelik, taşlık, çukurluk alanlar ile yoğun sabit tesis bulunan alanlar, toplulaştırma kararı kapsamının dışında bırakılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler