1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Tohum kaplamada sorunsuz yöntem

Tohum kaplamada sorunsuz yöntem

Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde geliştirilen tohum kaplama materyali, tohum kaplama yöntemlerinde karşılaşılan sorunları ortadan kaldırıyor. 

Tohum kaplamada sorunsuz yöntem

Hal Postası - Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde geliştirilen tohum kaplama materyali, tohum kaplama yöntemlerinde karşılaşılan sorunları ortadan kaldırıyor. 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Fen Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömür Baysal, tohumdan tohuma ve enfekte bile olsa topraktan tohuma hastalık geçişini önleyen bir tohum kaplama materyali geliştirdi. Prof. Dr. Ömür Baysal, diğer kaplama yöntemlerinde görülen sorunları da ekarte etti. Yeni buluş için incelemeli patent alan Prof. Dr. Ömür Baysal, mikrobiyoloji alanında daha önce de ses getiren keşifler yapmıştı. 

TOKSİK ETKİSİ YOK

Ömür Baysal ve ekibinin geliştirdiği tohum kaplama materyali, bitkisel temelli değil; ancak bazı bitkilerden alınan kimi uçucu komponantlar baz alınarak hazırlanan özel bir formülasyona dayanıyor. Tohumun çevresine kaplanan formülasyon tohumun içine derinlemesine işliyor ve tohumun canlılığına zarar vermeden hastalık etmenini yok ediyor. 

Materyalin kalıntı problemi bulunmuyor. Herhangi bir toksik etkisi yok ve çevre dostu segmentinde değerlendiriliyor. Materyalin kullanılmasıyla toprakta bulaşıcı hastalık varsa bile fide gelişirken hastalık bitkiye bulaşmıyor. Tohumların hastalıklı topraklarda hastaliktan ari sağlıklı gelişimine olumlu etki eden yöntemle depolama sırasında tohumdan tohuma bulaşma riski de olmuyor. 

omur-baysal.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOHUM ISLANMIYOR ZAMANSIZ ÇİMLENME OLMUYOR

Her türlü bitkinin tohumuna uygulanabilen kaplama materyalinin maliyeti de alternatiflere göre düşük. Tohuma ve çevreye zararı olmayan yeni tohum kaplama teknolojisi ile sağlıklı tohumlar hastalık bulaşmasına karşı koruma altına alınıyor. Böylece hastalığın yayılması da engelleniyor. 

Yöntem, uygulandığında tohumu ıslatmadığı için başka kaplama ve temizleme yöntemlerinden farklı olarak tohumun zamansız çimlenmesine neden olmuyor. 

Prof. Dr. Ömür Baysal öncülüğünde yürütülen, “Tohumla taşınan hastalıkların mücadelesinde doğal tohum film kaplama teknolojisi” başlıklı çalışmaya Dr. Meral Yılmaz ve Uzman Araştırmacı Dr. Ragıp Soner Silme’nin de katkıları oldu. 

Önceki ve Sonraki Haberler