1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TMO tamamlanmamış ihaleye 44 milyon lira ödedi

TMO tamamlanmamış ihaleye 44 milyon lira ödedi

Haymana’da aldığı depo yapım işini tamamlamadan önce sözleşmesi feshedilen firmaya TMO tarafından 44 milyon 295 bin TL ödendi. Oluşan kamu zararının tahsili için hukuki süreç başlatıldı.

TMO tamamlanmamış ihaleye 44 milyon lira ödedi

Hal Postası - Haymana’da aldığı depo yapım işini tamamlamadan önce sözleşmesi feshedilen firmaya TMO tarafından 44 milyon 295 bin TL ödendi. Oluşan kamu zararının tahsili için hukuki süreç başlatıldı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle konu hakkında bir soru önergesi verdi. Gürer, soru önergesiyle, Haymana’da 30 bin ton kapasiteli hububat depo yapım ihalesini alan firmanın işi tamamlayıp tamamlamadığını sordu. 

Niğde Milletvekili Gürer, Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları sordu: “Firma, yaşadığı ekonomik zorluklar karşısında işin tasfiyesini istemiş midir? Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istenen görüşe karşılık verilen cevap ne olmuştur? Bahse konu çelik silonun son durumu nedir? 44 milyon 295 bin TL’lik hak ediş düzenlenen firma, işi bitirmediyse bu konuda geri ödeme sağlanmış mıdır?”

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Önergeyi yanıtlayan Pakdemirli, Haymana’da aldığı depo yapım işini tamamlamadan önce sözleşmesi feshedilen firmaya ödenen 44 milyon 295 bin TL tutarındaki hak edişle ilgili oluşan kamu zararının tahsili için hukuki süreç başlatıldığını açıkladı.

Bakan Pakdemirli, verimli kullanılma imkanı olmayan TMO’ya ait taşınmazların satılarak ya da kiraya verilerek değerlendirildiğini bildirdi.

SÖZLEŞME FESHEDİLDİ

Söz konusu iş için yüklenicinin cezalı çalışma süresi de dahil, sözleşme süresince sonlandırmaya ilişkin herhangi bir talebi olmadığını ifade eden Bakan Pakdemirli, bu firmanın işin tasfiyesi için talepte bulunduğunu kaydetti.

Yüklenicinin talebinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletildiğini, ilgili Bakanlıktan olumsuz görüş alınmasının ardından geçtiğimiz yıl Haziran ayında işe ait sözleşmenin TMO tarafından feshedilerek genel hükümlere göre tasfiye yapıldığını anlatan Bakan, “Haymana'da 30.000 ton depo yapım işine ait kalan eksikliklerin tamamlanması amacıyla 30 Eylül 2019 tarihinde yeniden ihale yapılarak 23 Ekim 2019’da sözleşme imzalanmıştır. Depo yapım işinin 28 Mayıs 2020 tarihinde tamamlanmasıyla geçici kabul işlemlerine başlanmıştır” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler