1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TMO hububat stokçuluğunu önlemek üzere tedbir alacak

TMO hububat stokçuluğunu önlemek üzere tedbir alacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin hasat dönemi geçtikten sonra hububat stokçuluğuna karşı gereken tedbirleri alacağını söyledi.

TMO hububat stokçuluğunu önlemek üzere tedbir alacak

Hal Postası - Konya’da konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin gerektiğinde üretici lehine regülasyon yaptığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Konya Çumra'da düzenlenen Hasat Bayramı ile Konya Ticaret Borsası iştiraki olan Anadolu Selçuklu Tarım Ürünleri ve Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ASLİDAŞ) Çumra Şubesi’nin açılışına katıldı.

Açılış töreninde yaptığı konuşmada, 15 gün önce Konya Ovası Sulama Projesi kapsamında sulama kanallarını devreye aldıklarını hatırlatan Pakdemirli, bozkırı yeşillendirme mücadelesinin önemine değindi.

Yıllık 22 milyar TL olan tarımsal bütçenin 16 milyar TL’den fazlasının ilk 6 ayda çiftçinin hesabına yatırıldığını dile getiren Bakan, Mayıs-Haziran vadeli borçları ötelediklerini ve hazine arazileriyle alakalı önemli bir kullanım projesinin de hayata geçmek üzere olduğunu sözlerine ekledi.

TMO ÜRETİCİ LEHİNE REGÜLASYON YAPIYOR

Amaçlarının çiftçiye en iyi fiyatı sunmak olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli, pandemi döneminde hasat öncesinde buğdayın tonunun 1.650 TL, makarnalık buğdayın tonunun 1.800 TL, arpanın tonunun 1.275 TL, kırmızı mercimeğin tonunun da 3.500 TL olarak açıklandığını hatırlattı.

Çiftçinin ürünlerini Toprak Mahsülleri Ofisine (TMO) getirmesinin önemli olduğunu belirten Pakdemirli, “Toprak Mahsülleri Ofisi gerektiğinde üretici lehine regülasyon yapıyor. Bugün sanayicisi alsa önemli değil ama bakıyorum, doktoru, avukatı, eczacısı hububat almaya başladı. Ama bunu spekülatif amaçlı aldıklarını görüyoruz. Bununla ilgili üretici lehine bir dönem olduğu ve hasat dönemi devam ettiği için sesimizi çıkarmıyoruz. Ama hasat dönemi bittikten sonra TMO olarak bu konuyla ilgili tedbiri de alacağız” dedi.

Lisanslı depoculuğun üretim için önemine dikkati çeken Pakdemirli, çiftçinin hasat sonu para kazanmak için ürününü hemen satmak zorunda olmadığının da altını çizdi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler