1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TMO Ekim’de satışa başlıyor: Ekmeklik buğday 1.775 TL/ton

TMO Ekim’de satışa başlıyor: Ekmeklik buğday 1.775 TL/ton

Ekim ayında satışları başlatacağını duyuran TMO, buğday ve arpa satış fiyatlarını belirledi.

TMO Ekim’de satışa başlıyor: Ekmeklik buğday 1.775 TL/ton

Hal Postası - Ekim ayında satışları başlatacağını duyuran TMO, buğday ve arpa satış fiyatlarını belirledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO/Ofis), yurt genelinde hububat hasadının tamamlandığını bildirdi ve Ekim 2020 ayı boyunca geçerli olacak buğday ve arpa satış fiyatlarını açıkladı. Buna göre ekmeklik buğday Ekim ayından itibaren TMO tarafından 1.775 TL/ton fiyatla satılacak. Makarnalık buğday fiyatı 1.950 TL/ton; arpa fiyatı ise 1.350 TL/ton olarak duyuruldu. 

TMO 04 Mayıs’ta sert ekmeklik buğday alım fiyatını 1.650 TL/ton, makarnalık buğday fiyatını 1.800 TL/ton, arpa fiyatını ise 1.275 TL/ton olarak açıklamıştı.  

Ofis açıklamasında, stoklarını öncelikle hasat döneminde iç alımlarla oluşturduğunu, hasat dönemi bittikten sonra üreticilerin mağduriyetine sebep olmadan stoklarını dış alımla takviye ettiğini bildirdi ve yapılan ithalatların iç piyasada istikrarı sağlamak, tüketiciyi korumak ve sezon içerisinde spekülatif fiyat hareketlerini önlemek amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti. TMO geçtiğimiz haftalarda açtığı buğday ithalatı ihalesiyle yurt dışından 2.450 liraya buğday satın almıştı. 

Açıklamada Ofis’in hububat piyasalarını yakından takip ettiği ifade edildi ve kuruluşun bundan sonraki süreçte de piyasa düzenlemeye dönük tüm tedbirleri alacağı kaydedildi. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler