1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TMMOB: İnciraltı imara açılamaz!

TMMOB: İnciraltı imara açılamaz!

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, 7 bin dekarlık verimli tarım arazine sahip İnciraltı’nın yapılaşmaya açılması için arazi hakkında yanlış bilgiler yayıldığını açıkladı.

TMMOB: İnciraltı imara açılamaz!

Hal Postası - TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, 7 bin dekarlık verimli tarım arazine sahip İnciraltı’nın yapılaşmaya açılması için arazi hakkında yanlış bilgiler yayıldığını açıkladı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), yayımladığı açıklamada, İzmir’de bulunan İnciraltı bölgesinin imara açılmasına yönelik taleplerin olduğu süreci dikkatle takip ettiklerini belirtti. Açıklamada; bölgedeki arazi sahiplerinin mağdur olduğu, bölgede tarımın yapılamaz durumda olduğu, bahçelerin kuruduğu, yeraltı sularının tuzlandığı, seracılığın para kazandırmadığı gibi her türlü gerekçenin bilinçli olarak oluşturulduğu vurgulandı.

İl Toprak Koruma Kurulu tarafından 23 Eylül 2020 tarihinde oy çokluğuyla alınan, alanın tarım dışı amaçla kullanılabilmesi kararının, yapılaşmanın önünü açacağı ifade edilen açıklamada; İnciraltı’nın yaklaşık 7 bin dekarlık, yoğun tarımsal faaliyetin yapıldığı bir alan olduğu kaydedildi.

TMMOB; narenciye bahçeleri, örtüaltı tesisleri ve çeşitli meyve bahçelerinin bulunduğu İnciraltı’nda; 1.400 dönüm olan narenciye bahçesi alanının 1.000 dönümünün, yüksek verimli tarım arazisi olduğunun, kalan 400 dönümün ise rant amaçlı değerlendirilmesi umuduyla bilinçli olarak bakımının yapılmadığı ve verimsiz olduğu izlenimi yaratılmaya çalışıldığının altını çizdi.

Yörede yaklaşık 500 dönüm alanda da süs bitkileri ve sebze tarımı, 200 dönüm alanda ise karışık meyve bahçesi tarımı yapıldığını vurgulayan TMMOB, tüm bu özellikleri nedeniyle de söz konusu bölgenin, mutlak tarım arazisi olduğunu belirtti. TMMOB ayrıca, yapılaşmaya açılması istenen tarım arazisinin aktif fay hattı üzerinde olduğunu ve yapılaşmaya uygun olmadığını vurguladı.

ANTALYA’DAKİ KIRCAMİ ÖRNEĞİNE BENZİYOR

Tam bir tarım arazisi niteliği taşıyan Antalya’nın Kırcami bölgesi de İnciraltı örneğine çok benziyor. Hala yoğun şekilde tarım işletmeleri barındıran Kırcami bölgesinin kendi imzalarıyla imara açılması için bütün siyasi partiler senelerdir bir yarış içinde.

Öte yandan bütün siyasi partiler, sürecin başka bir siyasi parti imzasıyla tamamlanmaması için de yine yoğun çaba sarf ediyor. Bu nedenle defalarca onaylanan imar planı, çeşitli gerekçelerle birçok kez iptal edildi. Ancak Kırcami’nin imara açılması için bütün teknik süreçler tamamlanmış durumda. Sadece siyasi iradenin yeterince güçlü olması imara açılmasına yetecek.

Antalya’da artık şehiriçi semtlerden biri haline gelen Kırcami’deki verimli tarım arazileri, imar planının hazırlanmasıyla beraber spekülatif olarak değer kazanmıştı. İnciraltı’nda ise henüz teknik aşamalar tamamlanmış değil. O nedenle TMMOB’un çabaları arazinin tarım arazisi olarak korunması açısından önem taşıyor.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler