1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TKK mağduru Ufuk Varlı: “Bizi örümcek ağı gibi sardılar”

TKK mağduru Ufuk Varlı: “Bizi örümcek ağı gibi sardılar”

TKK mağduru çiftçilerden Ufuk Varlı, çiftçinin faiz ödemeleriyle çaresiz bırakıldığını ve sistem tarafından örümcek ağı gibi sarıldıklarını söyledi.

TKK mağduru Ufuk Varlı: “Bizi örümcek ağı gibi sardılar”

Hal Postası - TKK mağduru çiftçilerden Ufuk Varlı, çiftçinin faiz ödemeleriyle çaresiz bırakıldığını ve sistem tarafından örümcek ağı gibi sarıldıklarını söyledi.

Samsun Bafra’da çiftçilik yapan Ufuk Varlı; 2013-2017 yılları arasında Tarım Kredi Kooperatifleri’nden (TKK) gübre, mazot, tohum ve traktör aldığını, 300 bin lira ödeme yapmasına karşın halen 200 bin liraya yakın borcunun olduğunu söyledi. 2017’ye kadar yüzde 6 faiz oranıyla ürün alabildiklerini kaydeden Varlı, Fahrettin Poyraz döneminden sonra faizlerin yüzde 40’lara dayandığını ifade etti.

“MECLİSİN ÖNÜNDE KENDİMİZİ YAKSAK NAFİLE”

Hal Postası olarak ulaştığımız Ufuk Varlı; Bafra’da, 40 dönüm arazide çeltik, kavun, karpuz, brokoli, karnabahar ve lahana yetiştiriyor. Borçları nedeniyle 2019’dan beri TKK’den ürün alamadığını söyleyen Varlı, bugüne kadar yüzde 40’ın üzerinde faiz ödediğini, çiftçinin emeğinin faize gittiğini vurguladı.

Varlı; 2013-2017 yılları arasında TKK’den gübre, mazot, tohum ve traktör aldığını, bugüne kadar 300 bin lira ödeme yapmasına karşın halen 200 bin liraya yakın borcunun olduğunu söyledi.

7 Ocak’ta Ankara’da Tarım ve Orman Bakanlığı önünde açıklama yapan TKK mağduru çiftçilerin, 2 Şubat’ta tekrar Ankara’da buluşacağını ifade eden Varlı, “Meclis’in önünde kendimizi de yaksak nafile, derdimize deva olmayacaklar; biliyoruz” dedi.

“BORCUMU ÖDEMEM İÇİN TRAKTÖRÜMÜ SATACAĞIM, SATTIRMIYORLAR”

Ufuk Varlı, üzerine kayıtlı traktörünü satarak TKK’ye borcunu kapatmak istediğini ancak traktör üzerindeki haczin bilerek kaldırılmadığını ifade etti. Varlı konuyla ilgili “Traktörümü satsam TKK’ye borcumu kapatacağım ama traktör hacizli. Devrini bilerek çözmüyorlar. Alıcı buldum, ödemeyi doğrudan TKK’nin hesabına yapacak; ödemeyi aldıktan sonra traktörün haczini kaldırın diyorum, onu da yapmıyorlar” dedi.

TKK tarafından örümcek ağı gibi sarıldıklarını ifade eden Varlı, sadece Bafra’da 220 çiftçiye ait icra dosyası olduğunu kaydetti. Varlı, “AKP ilçe başkanı aynı zamanda TKK’nin avukatı; kimi kime şikayet edeceğiz?” diye konuştu.

Ektikleri ürünlerin tarlada kaldığını; halde beyaz lahananın 80 kuruş, karnabaharın 50 kuruş olduğunu belirten Varlı; haciz gelmesin diye arabasını, evini ve 6 tane ineğini sattığını; 65 dönümlük arazisinin 40 dönüme kadar küçüldüğünü söyledi. Varlı, sattıklarının parasıyla TKK’ye borç ödediğini, halen 180 bin liranın üzerinde borcu olduğunu kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler