1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TKK mağdurları: Çiftçilerin parası faize gidiyor!

TKK mağdurları: Çiftçilerin parası faize gidiyor!

TKK’ya borçları nedeniyle icralık olan ve geçen hafta Ankara’da, Bakanlık önünde toplanan mağdur çiftçiler, hacizden habersiz olduklarını söyledi.

TKK mağdurları: Çiftçilerin parası faize gidiyor!

Hal Postası - TKK’ya borçları nedeniyle icralık olan ve geçen hafta Ankara’da, Bakanlık önünde toplanan mağdur çiftçiler, hacizden habersiz olduklarını söyledi.

Geçen hafta Ankara’da Tarım ve Orman Bakanlığı önünde toplanıp bir basın açıklaması yapan Tarım Kredi Kooperatifi (TKK) mağduru çiftçiler adına konuşan Ömer Sarı, çiftçilerin hacizlik olduklarını bilmediklerini söyledi.

Amasya’nın Büyük Kızılca Köyü’nde, 20 dönüm alanda örtüaltı yetiştiricilik yapan Ömer Sarı, sürecin nasıl başladığını ve bundan sonra ne yapacaklarını Hal Postası’na (HP) anlattı.

“ÇİFTÇİ HER ŞEYİN FARKINDA”

HP: Geçen hafta, Tarım Kredi mağduru çiftçiler olarak Ankara’da toplandınız. Bu süreç nasıl başladı?

Ömer Sarı: Bir gün köy meydanına girdiğimde birkaç jandarma arabası gördüm. Sonra gittiler ve ertesi gün yine geldiler. Meğer TKK’ye borcu olan çiftçilerin mallarına haciz koymak için gelmişler. O gün, 7 traktör ve bazı binek araçlara haciz kondu. Yapılanları telefonumla çekip yayınladım. Çiftçilerden destekleyici mesajlar alınca da düşündüm ve bu amaç uğruna çiftçileri bir araya toplamaya karar verdim. Yapılan haciz işlemleri sırasında kimse çiftçinin sesine kulak asmadı. Ankara’ya gitme kararını da önce tek başıma aldım. Ancak sonrasında beklediğimden çok daha fazla TKK mağduru çiftçinin desteğiyle karşılaştım.

HP: Herhangi bir engelleme ile karşılaştınız mı?

Ömer Sarı: Çevre köylere böyle bir eylem yapmak istediğimi bildirdim, sonra bir baktım ki Türkiye’nin her yerinden destek mesajları yağmaya başladı. Aslında Ankara’ya ilk defa 7 Ocak’ta gitmedik; bu üçüncü gidişimiz oldu.Kayseri ve Malatya’da da birer kez toplandık. 7 Ocak’taki gidişimizde oturma eylemi kararı aldık. Talebimiz basitti: TKK fazilerinin silinmesi ve ana paranın da 5 takside bölünmesi. Bakanlık önünde bir polis engeliyle karşılaşmadık. Ancak Meclis önünde toplanmamız engellendi. Polis eşliğinde şehir dışına çıkarıldık.

“HACİZLER ERTELENDİ DİYEREK ÇİFTÇİYİ OYALIYORLAR”

HP: Ankara’ya gidişlerinizde veya sonrasında devlet erkanından kimlerle görüşebildiniz? Bir çözüm üretilebildi mi?

Ömer Sarı: Ankara’ya ilk gidişimizde Fahrettin Poyraz’la görüştük. Son gidişimizde de Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Fatih Metin ile görüştürdüler bizi. Fahrettin Poyraz, her gidişimizde hacizlerin 3 ay ertelendiğini söyledi bize ama hacizler ertelenmedi. Haftalarca oyaladılar. 10-15 gün önce yine aynı şeyi söylediler. Hacizler şimdilik durmuş gibi görünüyor ama yarın tekrar başlamayacağının garantisi yok. Mesela Amasya’da insanlar hacizlik olduğunu bilmiyordu; jandarmalar gelince işin aslı ortaya çıktı. Zaten, tepki çekmemek için çiftçileri aynı anda icralık duruma düşürmüyorlar, parça parça yapıyorlar.

“ARDAHAN’DA TEK BİR AVUKATTA 150 DOSYA VAR”

HP: Tarım Kredi mağdurları olarak kaç kişisiniz?

Ömer Sarı: Bunu ben de merak ettim. Kars, Ardahan’daki bir çiftçi arkadaşımı aradım ve o da avukatına sordu. Sadece Ardahan’da, tek bir avukatın masasında 150 icra dosyası vardı. Fotoğraflarını çekip gönderdiler. Türkiye genelinde binlerce çiftçi TKK mağduru şu anda. Ülke genelindeki Tarım Kredi ortaklarının en az yüzde 80’i kredileri yüzünden zor durumdadır diyebilirim. Ses çıkarmayanlar da var. Onlar zaten zengin olanlardır. Facebook sayfamda 80 arkadaşım vardı bizim köyden; şimdi Türkiye’nin her tarafından 1.500’ün üzerinde insanla temas kuruyorum, hepsi TKK mağduru çiftçiler. Ama çiftçilerin birçoğu korkuyor, sinmiş durumda. Cumhuriyet tarihinde, birlik olup sokağa çıkamamış bir çiftçilik geleneğimiz var. Korksalar da, basın açıklaması ve eylemlerimize gelmeseler de en azından telefonla bana ulaşan yüzlerce insan var. Ankara’ya gitmeye tek başıma karar verdim. İkinci gidişimizde 650 kişiydik. 7 Ocak’ta ise 250’nin üzerinde çiftçi vardı sesini duyurmak isteyen. Pandemi süreci olmasa, eminim ki çok daha büyük bir kalabalık oluşurdu.

“BORÇ ÖDEMELERİ FAİZE GİDİYOR”

HP: TKK’den çektiğiniz kredilere ne kadar faiz ödüyorsunuz?

Ömer Sarı: 3-4 yıl önce para kazanabiliyorduk. Mesela, 100 lira borcumuz varsa çoğunu ödeyebiliyorduk. Zaten çiftçiler yıllardır, çektikleri kredilerin anaparalarını değil, faizlerini ödüyor sadece. Bir çiftçinin 300 bin lira borcu var diyelim. Hasat zamanından sonra TKK diyor ki, “50 bin ödeme yap, borcundan düşelim”. Ama 300 bin lira borcu olan çiftçinin 4 ayrı dosyası var ve TKK, aldığı ödemeyi o borçlu 4 dosya arasında pay ediyor. Bu 4 dosyadan birinin borcu 50 bin liraysa, onu kapatıp da dosya sayısını 3’e indirmiyor! Böylece çiftçi yıllardır, aslında anaparayı değil, TKK’nin faizlerini ödüyor. Ödediği para da hiçbir işe yaramadan buhar olup uçuyor. Bunu özellikle, çiftçilerin dosyaları yasal takibe düşmesin diye yapıyorlar ama çiftçiye haber vermiyorlar! Çiftçi, evine, traktörüne, arazisine haciz gelince anlıyor durumu.

“ŞEMSİ BAYRAKTAR ÇİFTÇİYİ RENCİDE ETTİ”

HP: TKK mağdurları olarak bundan sonra ne yapmayı planlıyorsunuz?

Ömer Sarı: Ankara’daki son açıklamamızdan sonra taleplerimize bir cevap alamadık. Birkaç gün daha bekleyeceğiz ve resmi bir adım atılmazsa eylemlerimize devam edeceğiz. TKK sürecini noktaladıktan sonra da üreticiyle tüketici arasında fiyat uçurumunu yok etmek için çalışacağız. Üretici ile tüketici bir olacak! Amasya’da marul çiftçide 1,5 lira, pazarda 4 lira. Aradaki 2,5 liranın tüccarlara gitmesine engel olmak istiyoruz.

Burada şunu da eklemek istiyorum; Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçimizi rencide etmiştir. TV’de yaptığı bir röportajda, “Ürünler neden pahalı?” sorusunu cevaplarken, çiftçiyi sorumlu gibi gösterdi ve ürün pahalılığını girdi maliyetlerinin yükselmesine bağladı. Aslında şöyle demesi lazımdı; “Çiftçinin malı, girdi maliyetleri yükselse bile para etmiyor, asıl para kan emici alıcıların cebine gidiyor.” Sayın Bayraktar, bu süreçte hiç bizim yanımızda olmadı, destek vermedi. Çiftçilerimiz her şeyin farkında.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler