1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Ticaret Bakanı: Rusya ile domates kotası görüşülüyor

Ticaret Bakanı: Rusya ile domates kotası görüşülüyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya’nın uyguladığı 250 bin tonluk domates kotasının kaldırılması için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Ticaret Bakanı: Rusya ile domates kotası görüşülüyor

Hal Postası - Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya’nın uyguladığı 250 bin tonluk domates kotasının kaldırılması için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Meclis’te kendisine yöneltilen bir soru önergesini cevaplayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya’nın uyguladığı 250 bin tonluk domates kotasının kaldırılması için görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Pekcan; Rusya Federasyonu’na hayvansal ürün ihracatı için 119 Türk firmasının ihracat onayı beklediğini, söz konusu onayın hızlandırılması için de iki ülke arasında görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Pekcan konuyla ilgili olarak, “Rusya Federasyonu, 20 Ocak 2021’de domates kotasını 200 bin tondan 250 bin tona çıkardı. Ancak yalnızca ülkemize yönelik uygulanan bu kotanın kaldırılması hususu Rusya Federasyonu nezdinde her seviyede yoğun bir şekilde dile getirilmektedir” dedi.

Ticaret Bakanı açıklamasında; Rusya’ya hayvansal ürün ihracatı yapabilecek Türk firmalarının, Rusya Federal Bitki Sağlığı ve Karantina İdaresi tarafından ihracat yapmasına izin verilen firmalar listesine alınmasının zorunlu olduğuna vurgu yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler