1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Teksas’taki fırtınada 300 milyon dolarlık narenciye kaybı var

Teksas’taki fırtınada 300 milyon dolarlık narenciye kaybı var

ABD’nin Teksas eyaletinde yaşanan fırtınada yaklaşık 300 milyon dolarlık narenciye kaybı oluştu. Telef olan büyükbaşlar da var.

Teksas’taki fırtınada 300 milyon dolarlık narenciye kaybı var

Hal Postası - ABD’nin Teksas eyaletinde yaşanan fırtınada yaklaşık 300 milyon dolarlık narenciye kaybı oluştu. Telef olan büyükbaşlar da var.

ABD'nin, Florida ve California’dan sonra en büyük üçüncü narenciye üretim eyaleti olan Teksas’ı fırtına vurdu. Fırtına sırasında meydana gelen elektrik kesintileri nedeniyle telef olan buzağıların olduğu, et fabrikalarının da faaliyet dışı kaldığı açıklandı. Ayrıca, fırtına sonrası yapılan hasar tespit çalışmalarında en az 300 milyon dolar değerinde narenciye kaybı yaşandığı duyuruldu.

Bölgede yaşayan çiftçiler; fırtınadan önce portakalların yüzde 80’inin, greyfurt mahsulünün ise üçte ikisinin hasat edildiğini belirtti. Teksas, greyfurt üretiminde ABD’nin en büyük ikinci eyaleti konumunda. ABD’de greyfurt fiyatlarında ise 13 Şubat itibarıyla yüzde 7,7’lik bir artış yaşandı. Yetkililer oluşan maddi zararla birlikte, önümüzdeki yılın narenciye rekoltesinin de olumsuz etkilenebileceğini ve gıda fiyatlarında yüzde 10 artış yaşanabileceğini tahmin ediyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler