1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Tekirdağ’da Tohumculuk Araştırma Merkezi kuruldu

Tekirdağ’da Tohumculuk Araştırma Merkezi kuruldu

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde, Tohumculuk Vadisi Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Tekirdağ’da Tohumculuk Araştırma Merkezi kuruldu

Hal Postası - Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde, Tohumculuk Vadisi Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi tarafından yayımlanan Tohumculuk Vadisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, Namık Kemal Üniversitesi Tohumculuk Vadisi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin hükümleri kapsıyor.

Yeni kurulan Merkez’in Yönetim Kurulu; Müdür, dekan yardımcısı, en az ikisi tohumculuk ve bitki ıslahı konusunda çalışmalar yapan öğretim üyesi de dahil olmak üzere en fazla 7 kişiden oluşacak.

BİTKİ ISLAHI ÖN PLANDA

Bitki ıslahı ve tohumculuk teknolojilerini araştırma ve geliştirme alanında ihtisaslaşacak olan üniversitede, tohumlukların üretimi ve sertifikasyonu ile ilgili tarla çalışmalarını ve laboratuvar analizini yapacak altyapı da oluşturulacak. Merkez’in çalışmaları arasında konferans, panel, kurs ve seminer düzenlemek, kitap ve süreli yayınlar hazırlamak yer alıyor.

Merkez’in faaliyet alanları içinde, yeni çeşitlerin ıslahı ve tohumculuk teknolojilerinin iyileştirilmesi ile ıslah edilmiş yeni çeşitlerin yetiştirme tekniği uygulamaları ve adaptasyonu konusunda çalışmalar yapmak da bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler