1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Tek tırnaklı hayvanlar da hastalık durumunda karantinaya alınacak

Tek tırnaklı hayvanlar da hastalık durumunda karantinaya alınacak

Kuduz şüphelisi tek tırnaklı hayvanlar da 6 ay boyunca karantinaya alınacak.

Tek tırnaklı hayvanlar da hastalık durumunda karantinaya alınacak

Hal Postası - Kuduz şüphelisi tek tırnaklı hayvanlar da 6 ay boyunca karantinaya alınacak.

Hayvan Hastalıklarında Tazminat Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlandı.

Yönetmeliğe göre, kuduz hayvan tarafından ısırılan ya da hastalıktan şüpheli hayvanların listesine tek tırnaklı hayvanlar da dahil edildi. Kuduz şüphelisi tek tırnaklı hayvanlar da sığır cinsi hayvanlar gibi 6 ay boyunca karantinaya alınacak. Karantina süresi içerisinde elde edilecek hayvansal ürünler halk sağlığının korunması için imha edilip tazminat ödenmeyecek.

BAZI HASTALIKLAR TAZMİNAT MADDESİNE EKLENDİ

Tazminat verilecek hastalık tespit edilmesi durumunda hayvansal ürün, yem, madde ve malzemelerin imhası, ilgili hastalığın korunma ve mücadele yönetmelikleri doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Buna göre; hayvansal ürün, yem, madde ve malzemelerin bedelleri ile imha, nakliye ve dezenfeksiyon masraflarının tamamı, yerel kıymet takdir komisyonu tarafından belirlenen miktarlar üzerinden, hayvan sahiplerine ödeniyor.

Yönetmeliğe göre, Scrapie hastalığına; sığırların süngerimsi beyin (BSE) hastalıkları nedeniyle imha edilen hayvansal ürünlerin, yem, madde ve malzemelerin bedellerine; sığırların nodüler ekzantemi hastalığında süt hariç, imha edilen diğer hayvansal ürünlerin yem, madde ve malzemelerin bedelleri ile imha, nakliye ve dezenfeksiyon masraflarının tamamına tazminat ödenecek.

Yönetmelik, 25 Eylül 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Önceki ve Sonraki Haberler