1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Tavuk vebası tazminatı başlangıç tesisinde %50 olacak

Tavuk vebası tazminatı başlangıç tesisinde %50 olacak

Tavuk vebasında hastalığın başladığı tesisin tazminat oranını yarıya indirildi. 

Tavuk vebası tazminatı başlangıç tesisinde %50 olacak

Hal Postası - Tavuk vebasında hastalığın başladığı tesisin tazminat oranını yarıya indirildi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan, Hayvan Hastalıklarında Tazminat Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle beraber; sığır vebası ve Afrika at vebası hastalıkları nedeniyle itlaf edilen hayvanlar için verilecek tazminat kapsamında tek tırnaklılar da dahil edildi. Dolayısıyla bu hastalıklar nedeniyle itlaf edilen atların sahipleri de %100 oranında tazminat alabilecekler. 

Yönetmelik değişikliği, kuş gribi (tavuk vebası, avien influenza) hastalığı sebebiyle ölen ya da itlaf edilen hayvanlara verilen tazminatı da sınıflandırdı ve farklı durumlar için farklı tazminat oranları getirdi. 

HASTALIĞIN BAŞLADIĞI TESİSTE TAZMİNAT %50

Yönetmelik, ticari kanatlı işletmelerinde laboratuvarda hastalığın tespit edilmesi sonrası öldürülen hayvanların takdir edilecek kıymetlerinin dörtte ikisinin tazminat olarak ödenmesine hükmediyor. 

Köy kanatlı işletmelerinde de laboratuvarda hastalığın tespit edilmesi sonrasında ve hastalıktan şüphe edilmesi sebebiyle öldürülen hayvanların takdir edilecek kıymetlerinin tamamı tazminat olarak ödenecek.

Hastalıktan şüphe edilmesi sebebiyle öldürülen hayvanların takdir edilecek kıymetlerinin tamamı yine tazminat olarak ödenecek. 

NUMUNE HASTALIK POZİTİF ÇIKARSA ÇEVRE İŞLETMELER DE %50 TAZMİNAT ALACAK

Hastalık çıkışı sonrası laboratuvarda hastalık tespit edilmediği halde yapılan risk esaslı değerlendirme neticesinde koruma ve/veya gözetim bölgesinde bulunan işletmelerde, itlaf kararı alınması halinde söz konusu işletmelerden alınan numune sonucu negatif ise öldürülen hayvanların takdir edilecek kıymetlerinin tamamı yine tazminat olarak ödenecek. Ancak numune sonuçları pozitif ise öldürülen hayvanların takdir edilecek kıymetlerinin yarısı tazminat olarak ödenecek. 

TEK TIRNAKLILARIN TAMAMINA KUDUZ TAZMİNATI

Kuduz hastalığına yakalandığı laboratuvar muayenesi ile tespit edilen sığır cinsi, koyun keçi türü hayvanlar ile kuduz olduğu tespit edilen hayvan tarafından ısırıldığı için öldürülen sığır cinsi, koyun ve keçi türü hayvanlara ödenecek tazminat maddesinin kapsamına, tek tırnaklı hayvanların tamamı da dahil edildi. 

Buna göre, bahsi geçen hayvanların takdir edilecek kıymetlerinin yüzde 80’i tazminat olarak ödenecek.

SCRAPİE HASTALIĞI SADECE KOYUN VE KEÇİDE TAZMİNAT KONUSU OLACAK

Scrapie hastalığında ise, hastalığa yakalandığı laboratuvar muayenesi ile tespit edildikten sonra, Nakledilebilir Süngerimsi Beyin Hastalıklarına Karşı Korunma ve Mücadele Yönetmeliği kapsamında öldürülen hayvanlara ödenecek tazminat uygulaması daha önce tüm küçükbaş hayvanları kapsarken, yeni düzenlemeyle sadece koyun ve keçi türü hayvanları kapsayacak şekilde değiştirildi. Bu durumdaki hayvanların sahipleri, takdir edilecek kıymetin tamamını tazminat olarak alabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler